Усунення первинної адентії

за допомогою імплантації

Первинна адентія зустрічається нечасто, але за наявності цієї патології дуже важливо грамотно підійти до питання лікування. За даними X. А. Каламкарова, повна первинна адентія – явище дуже рідкісне, а часткова складає 0,9±0,06 % зубощелепних аномалій у дітей. За даними С. X. Агаджаняна, адентія окремих зубів зустрічається в 21,5 % пацієнтів, що звернулися за ортодонтичною допомогою. Частенько спостерігається адентія других премолярів (24 %), бічних різців (18 %), третіх постійних молярів (16 %).

Адентія у фронтальному відділі як нижньої, так і верхньої щелепи зустрічається досить рідко і найчастіше спричиняє за собою не лише естетичні, але і функціонально-фонетичні проблеми. Варіанти лікування в даному випадку – класичне протезування шляхом препарування сусідніх зубів або використання знімного протеза для заміщення дефекту. Враховуючи можливості і рівень сьогоднішньої стоматології, найбільш правильним варіантом лікування є імплантація.

Клінічний випадок

У клініку звернулася пацієнтка Р. із скаргами на відсутність зубів 32 і 42. Після проведеної консультації і попередніх діагностичних заходів було прийняте рішення про заміщення дефектів у ділянці 32, 42 зубів за допомогою імплантації після попередньої ортодонтичної і хірургічної підготовки. Вибір цього методу лікування був обумовлений кількома чинниками. Існують наступні методики заміщення дефектів у фронтальному відділі:

  • виготовлення мостовидного протеза з опорою на сусідні зуби;
  • консольні мости;
  • реставрація з використанням скловолокна;
  • виготовлення знімного протеза;
  • імплантація.

При використанні перших 3-х методик пошкоджується емаль опорних зубів. Виготовлення знімного протеза також не завжди прийнятне внаслідок незадовільної фіксації і незручності для пацієнта. Імплантація в даному випадку є найбільш щадною відносно сусідніх зубів і найбільш зручним для пацієнта методом лікування, оскільки дозволяє встановити поодинокі коронки з фіксацією на імплантатах. Єдиним недоліком цієї методики може бути наявність дефіциту кісткової тканини. Це вимагає проведення кісткової пластики, яка мала місце в даному клінічному випадку.

Під час першого етапу ортодонтичного лікування (7 місяців) лікарем-ортодонтом було отримане місце для установки імплантатів у найбільш правильному просторовому положенні. Наступним етапом підготовки стало отримання необхідного об’єму кістки в зоні імплантації. Це було досягнуто за допомогою методики аугментації ліофілізованими кістковими блоками (Kortiflex Osteograft, Germany), фіксованими гвинтами ВМК (Biomaterials, Korea), що самі вкручуються.

Через 5 місяців після аугментації були встановлені два імплантати AnyRidge (Megagen, Korea) з поверхнею Xpeed (наношар іонів кальцію). Вибір цієї марки обумовлений особливою формою імплантату, що дозволяє зберегти тканини без ризику ушкодження коренів сусідніх зубів. Кінчик діаметром 2 мм і тіло імплантату діаметром лише 2,8 мм. при діаметрі різьблення 3,5 мм. дозволяють ввести імплантат через остеотомічний отвір діаметром 2,5 мм. і отримати первинну стабільність близько 72 одиниць, підтверджену апаратом Mega ISQ.

Після операційний період тривав без особливостей. Через 3 місяці на момент установки формувачів ясен показання апарату для визначення стабільності імплантату (Mega ISQ) дорівнювали 85 одиницям, що дозволило говорити про успішну остеоінтеграцію.

З метою досягнути максимально гармонійного співвідношення об’єму м’яких тканин у ділянці зубів і встановлених імплантатів проведена пластика із застосуванням вільних з’єднувальнотканинних трансплантатів з піднебіння (ССТ). За допомогою тимчасових коронок, що мають трансоклюзійну фіксацію, було досягнуте оптимальне співвідношення контуру ясен і сформовані міжзубні ясенні сосочки. Остаточна робота включала комбіновані індивідуальні цирконієві абатменти з титановою основою і безметалеві прескерамічні коронки.

Мал. 1. ОПТГ до операції
Мал. 1. ОПТГ до операції
Мал. 2. ОПТГ після аугментації кістковими блоками
Мал. 2. ОПТГ після аугментації кістковими блоками
Мал. 3. Стан через 5 місяців після аугментації кістковими блоками
Мал. 3. Стан через 5 місяців після аугментації кістковими блоками
Мал. 4. Підготовка до установки імплантату
Мал. 4. Підготовка до установки імплантату
Мал. 5. Встановлений імплантат AnyRidge
Мал. 5. Встановлений імплантат AnyRidge
Мал. 6. Фрагмент ОПТГ після установки імплантатів AnyRidge
Мал. 6. Фрагмент ОПТГ після установки імплантатів AnyRidge
Мал. 7. Через 3 місяці встановлені формувачі ясен
Мал. 7. Через 3 місяці встановлені формувачі ясен
Мал. 8. Одномоментно проведена пластика вільним клаптем
Мал. 8. Одномоментно проведена пластика вільним клаптем
Мал. 9. Через тиждень після операції
Мал. 9. Через тиждень після операції
Мал. 10. Зафіксовані тимчасові коронки
Мал. 10. Зафіксовані тимчасові коронки
Мал. 11. Стан через 1 місяць після фіксації тимчасових коронок
Мал. 11. Стан через 1 місяць після фіксації тимчасових коронок
Мал. 12. Після фіксації постійних конструкцій
Мал. 12. Після фіксації постійних конструкцій

Висновок

Імплантація є оптимальним рішенням при лікуванні первинної адентії навіть у разі відсутності достатнього об’єму кісткової тканини, оскільки сучасні методики дозволяють відновити об’єм твердих і м’яких тканин, відтворивши оптимальну естетику в зоні імплантації.

За матеріалами сайту https://dentalmagazine.ru

Попередня стаття

Комплексний підхід у лікуванні зубощелепної аномалії

у дитини з 9 до 13 років Однією з частих причин для формування комплексів у дітей і підлітків є незадовільний ... Читати далі

Наступна стаття

Комплексний підхід у лікуванні. Ортодонт + ортопед

Світ так нестримно змінюється. Подумати тільки, ще позавчора нашим пацієнтам треба було детально пояснювати, що таке брекети, а багато стоматологів ... Читати далі

Файли для скачування

Назва файлу Опис Розмір файлу
pdf Усунення первинної адентії за допомогою імплантації
378 KB