Безкламерна фіксація протезів

Замкові_1

Окрім кламерної існує телескопічна і замкова система фіксації.

Перевагою цих систем є те, що вони непомітні в ротовій порожнині і не викликають естетичних незручностей, на відміну від кламерної системи фіксації.

Крім того, ці системи частково розподіляють жувальний тиск на опорні зуби, через що пацієнти відчувають менше дискомфорту під час пережовування їжі, що призводить до менш тривалого періоду звикання до знімного протеза.

Телескопічна система фіксації складається з телескопічних коронок – внутрішньої і зовнішньої. Перша фіксується на опорному зубі і має вигляд металевого ковпачка циліндричної форми, друга – розташовується в протезі, має виражену анатомічну форму і нормальні оклюзійні співвідношення із зубами-антагоністами (за їх наявності).

Бюгельний знімний протез з телескопічною фіксацією на гіпсовій моделі
Бюгельний знімний протез з телескопічною фіксацією на гіпсовій моделі
Телескопічні коронки
Телескопічні коронки

Більш докладно про цей метод фіксації читайте в наступному дописі.

Замкова система полягає у фіксації знімного протеза на опорних зубах за допомогою спеціальних замкових кріплень – атачменів. Цей вид фіксації знайшов широке використання при виготовленні бюгельних протезів, у часткових пластинкових протезах його використання недоцільне.

Атачмен_0

Атачмени поділяються відповідно до форми, розміру, типу замкового з’єднання.

Замкові кріплення (атачмени) складаються з двох компонентів – патриці і матриці. Патриця розташовується на опорному зубі, матриця – безпосередньо на протезі. Патриця є виступаючим елементом, який у момент кріплення заходить у паз на протезі – матрицю, яка защипується, обхоплюючи патрицю. Виготовляються замкові кріплення з металу та пластику.

Різновиди матриць
Різновиди матриць

Відповідно до жорсткості виготовлення матриці поділяються на три типи (правило світлофору):

 • м’які – зеленого кольору;
 • середньої жорсткості – жовтого кольору;
 • жорсткі – червоного кольору.

Тип жорсткості підбирає стоматолог відповідно до клінічної ситуації та особливостей конструкції протезів. У жорсткому з’єднанні механічне навантаження при жуванні передається на опорні зуби. У м’якому (лабільному) варіанті механічне навантаження рівномірно розподіляється по всьому базису.

У свою чергу патриці можуть бути різної форми:

 • сферичної:

Атачмен_1а

 • вертикальної:

Атачмен_2 Атачмен_3

 • балкової:

Атачмен_4

 • ригельної:

Атачмен_5 Атачмен_6

Бюгельний знімний протез із замковою (рігельною) фіксацією
Бюгельний знімний протез із замковою (ригельною) фіксацією

Найбільше поширення отримала сферична форма, в якій патриця виготовляється з металу, а матриця – з пластику.

Переваги

Безкламерні системи фіксації, як вже зазначалося, мають ряд переваг перед кламерною:

 • Естетичність.
 • Зручність у користуванні.

Пацієнти відзначають відсутність дискомфорту при пережовуванні їжі. Це відбувається завдяки частковому перерозподілу жувального навантаження на опорні зуби.

Недоліки

 • Складність у виготовленні, що прямо впливає на вартість виготовлених протезів, які значно дорожчі за аналоги з кламерною фіксацією;
 • Потреба в препаруванні природних зубів під опорні частини конструкцій;
 • Певні обмеження у використанні: окрім стійкості, опорний зуб повинний мати середньо-анатомічну висоту клінічної коронки, також для застосування цих систем фіксації доцільне використання, як мінімум 3-4 опорних зубів.
 • Потреба заміни матриць у замкових кріпленнях через певні періоди часу (1-1,5 роки). Це зумовлено зношенням пластику конструкції.
Попередня стаття

Техніка виготовлення кламерів

Термопластичний протез з дентоальвеолярним кламером Кламери по нинішній день залишаються найбільшим розповсюдженим (ледь не єдиним) методом ... Читати далі

Наступна стаття

Протезування на телескопічних коронках

Бюгельний знімний протез з телескопічною фіксацією Протезування на телескопічних коронках зазвичай застосовується при реабілітації літніх пацієнтів, ... Читати далі