Займаючись реконструкцією зубів і зубних рядів, прагнучи отримати красивий і функціональний результат, лікар і зубний технік повинні добре уявляти естетичні параметри ротової порожнини і посмішки. Помилково вважати, що естетика ротової порожнини обмежується формою і кольоровими характеристиками зубів. Для повноцінного сприйняття і естетичного аналізу ситуації потрібне уважне ставлення до стану як твердих, так і м’яких тканин. У момент розмови, прояву емоцій нижня третина обличчя завдяки рухливості мімічних м’язів і нижньої щелепи негайно привертає увагу співрозмовника. Тому, коли ми закінчуємо лікування пацієнта, для нас важлива інтеграція реставрації не лише в ротову порожнину, але і в посмішку, обличчя пацієнта і в організм у цілому. Тому треба звертати увагу на особливості вигляду ясен.
Здорові м’які тканини повинні мати наступні характеристики:
А. Вільні (крайові) ясна простягаються від вільного ясенного краю (коронально) до ясенної борозни (апікально) і мають матову коралово-рожеву поверхню. Називаються вільними вони через те, що не мають епітеліального прикріплення до твердих тканин (мал. 1).

Б. Прикріплені ясна простягаються від ясенної борозни (коронально) до перехідної складки ясен (слизово-ясенного з’єднання), вони мають коралово-рожевий колір і щільну структуру поверхні (кератинизована і прикріплена до альвеолярного відростка), при цьому в 30-40 % дорослих вона має вид апельсинової кірки (мал. 2).

В. Слизова оболонка альвеолярного відростка розташовується апікально від перехідної складки ясен, не прикріплена (рухома) і має темно-червоне забарвлення (мал. 3).

При виготовленні різних видів ортопедичних, терапевтичних і ортодонтичних конструкцій необхідно дбайливо ставитися до стану зубів і ясен. При травматичному препаруванні виникає безповоротна деструкція твердих тканин і погіршується стан м’яких. Тоді як при акуратній роботі, навіть у безпосередній близькості, травмування ясен можна уникнути (мал. 4).

Крім того, при неточному краю реставрації виникає стійкий запальний процес в яснах, руйнується їх прикріплення до поверхні кореня зуба (мал. 5).

Забезпечуючи максимально точне прилягання реставрації, з відновленням відповідної анатомії, можна спостерігати відсутність запалення і здоровий вигляд ясен (мал. 6).

Автор: К. Д. Чавушьян, стоматолог-ортопед