Зовнішня характеристика ясен

Займаючись реконструкцією зубів і зубних рядів, прагнучи отримати красивий і функціональний результат, лікар і зубний технік повинні добре уявляти естетичні параметри ротової порожнини і посмішки. Помилково вважати, що естетика ротової порожнини обмежується формою і кольоровими характеристиками зубів. Для повноцінного сприйняття і естетичного аналізу ситуації потрібне уважне ставлення до стану як твердих, так і м’яких тканин. У момент розмови, прояву емоцій нижня третина обличчя завдяки рухливості мімічних м’язів і нижньої щелепи негайно привертає увагу співрозмовника. Тому, коли ми закінчуємо лікування пацієнта, для нас важлива інтеграція реставрації не лише в ротову порожнину, але і в посмішку, обличчя пацієнта і в організм у цілому. Тому треба звертати увагу на особливості вигляду ясен.

Здорові м’які тканини повинні мати наступні характеристики:

А. Вільні (крайові) ясна простягаються від вільного ясенного краю (коронально) до ясенної борозни (апікально) і мають матову коралово-рожеву поверхню. Називаються вільними вони через те, що не мають епітеліального прикріплення до твердих тканин (мал. 1).

Мал. 1. Ділянка ясен, що не має прикріплення до твердих тканин зуба
Мал. 1. Ділянка ясен, що не має прикріплення до твердих тканин зуба

Б. Прикріплені ясна простягаються від ясенної борозни (коронально) до перехідної складки ясен (слизово-ясенного з’єднання), вони мають коралово-рожевий колір і щільну структуру поверхні (кератинизована і прикріплена до альвеолярного відростка), при цьому в 30-40 % дорослих вона має вид апельсинової кірки (мал. 2).

Мал. 2. Ділянка ясен, що прикріплена до альвеолярного відростка
Мал. 2. Ділянка ясен, що прикріплена до альвеолярного відростка

В. Слизова оболонка альвеолярного відростка розташовується апікально від перехідної складки ясен, не прикріплена (рухома) і має темно-червоне забарвлення (мал. 3).

Мал. 3. Ділянка рухомих ясен, що йде від альвеолярного відростка до перехідної складки
Мал. 3. Ділянка рухомих ясен, що йде від альвеолярного відростка до перехідної складки

При виготовленні різних видів ортопедичних, терапевтичних і ортодонтичних конструкцій необхідно дбайливо ставитися до стану зубів і ясен. При травматичному препаруванні виникає безповоротна деструкція твердих тканин і погіршується стан м’яких. Тоді як при акуратній роботі, навіть у безпосередній близькості, травмування ясен можна уникнути (мал. 4).

Мал. 4. Акуратне препарування твердих тканин, відсутність травми ясен
Мал. 4. Акуратне препарування твердих тканин, відсутність травми ясен

Крім того, при неточному краю реставрації виникає стійкий запальний процес в яснах, руйнується їх прикріплення до поверхні кореня зуба (мал. 5).

Мал. 5. Запальний процес в області 21 зуба внаслідок неточного краю реставрації
Мал. 5. Запальний процес в ділянці 21 зуба внаслідок неточного краю реставрації

Забезпечуючи максимально точне прилягання реставрації, з відновленням відповідної анатомії, можна спостерігати відсутність запалення і здоровий вигляд ясен (мал. 6).

Мал. 6. Відсутність запалення ясен в області передньої групи зубів, вкритих адгезивними керамічними реставраціями
Мал. 6. Відсутність запалення ясен в ділянці передньої групи зубів, вкритих адгезивними керамічними реставраціями

Автор: К. Д. Чавушьян, стоматолог-ортопед

Попередня стаття

Конфігурація ріжучого краю

У момент реставрації зубів такий важливий параметр, як дизайн ріжучого краю різців, часто залишається непоміченим. Неуважне ставлення супроводжується неправильною його ... Читати далі

Наступна стаття

Оклюзія зубних рядів

Змикання зубних рядів (контакт зубів-антагоністів) верхньої і нижньої щелеп називається оклюзією. Максимальний контакт зубних рядів зветься центральною оклюзією. Вид прикусу ... Читати далі

Файли для скачування

Назва файлу Опис Розмір файлу
pdf Зовнішня характеристика ясен Особливості вигляду ясен за зонами
184 КБ