Дієта, багата рослинною їжею, може скоротити ризик розвитку пародонтиту

Згідно з дослідженням пацієнти, які дотримуються дієти багатої рослинними продуктами, але обмежують споживання рафінованих злаків і доданих цукрів, можуть рідше страждати на пародонтит.

У тих пацієнтів, які не дотримувалися середземноморської дієти або дієти DASH (дієтологічний підхід до лікування гіпертонії), частіше спостерігалася недостатня гігієна ротової порожнини, наприклад, більше зубного нальоту і сильніша кровотеча при зондуванні в порівнянні з тими, хто дотримувався такого режиму харчування. Вважається, що це друге дослідження, присвячене вивченню взаємозв’язку між людьми, які дотримуються дієти DASH і середземноморської дієти, і поширеністю захворювань пародонту.

«Вища прихильність дієті DASH, а також середземноморській дієті значно знижують ризик періодонтиту», – зауважила група, очолювана лікарем Каролін Вальтер з відділення пародонтології, профілактичної і відновної стоматології в Університетському медичному центрі Гамбург-Епендорф у Німеччині.

Ґрунтуючись на дослідженнях, що спонсоруються Національним інститутом серця, легень і крові США, дієта DASH є збалансованим планом харчування, який може знизити високий кров’яний тиск і покращити рівень холестерину, зменшуючи серцеві захворювання. У режимі харчування особлива увага приділяється вживанню фруктів, овочів і цільного зерна. Він включає нежирні молочні продукти, рибу і птицю, а також обмежує продукти з високим вмістом цукру і насичених жирів.

Дослідження також показали, що середземноморська дієта, заснована на тому, як люди їдять в Італії, Греції та інших країн Середземноморського басейну, як було показано, запобігає серцевим захворюванням та інсульту. План харчування в основному включає фрукти, овочі, цільні зерна, горіхи, насіння і оливкову олію. Рибу, молочні продукти і птицю їдять у помірних кількостях, а червоне м’ясо і цукор вживають час від часу.

Обидві дієти спрямовані на зменшення запалення, яке є відмінною рисою пародонтиту. Дослідження показали, що зниження окислювального стресу, разом зі збільшенням споживання антиоксидантів, чинить позитивний вплив на запалення ясен і пародонту, оскільки воно модулює імунні реакції.

Щоб вивчити взаємозв’язок між захворюваннями пародонту і дотриманням цих дієт, дослідники провели проспективне когортне дослідження з використанням даних дослідження здоров’я міста Гамбурга, метою якого є отримати дані про виникнення і розвиток основних хронічних захворювань. Для цього дослідження були проаналізовані дані 6209 учасників.

Результати показують, що дотримання дієти DASH або середземноморської дієти знижує ризик розвитку пародонтиту. Близько 21% тих, хто неповноцінно дотримувався дієти DASH, більшою мірою страждав від важкого пародонтиту в порівнянні приблизно з 13%, які строго дотримувалися плану харчування. Близько 20% тих, хто слабо дотримувався середземноморської дієти, зазнавали важчі захворювання ясен у порівнянні з приблизно 19%, які уважніше стежили за дієтою.

Для обох дієт пацієнти, які строго не дотримувалися планів харчування, мали вищі показники нальоту і кровотечі при зондуванні. В осіб з нижчою прихильністю дієті DASH показники кровотечі при зондуванні склали 8,70 в порівнянні з 7,1 в осіб із суворим дотриманням. Показники зубного нальоту склали 10,71 у тих, хто не наслідував дієту уважно, і 6,25 в тих, хто дотримувався її строго.

Аналогічним чином, у пацієнтів з низькою прихильністю середземноморській дієті спостерігалася кровотеча при показниках зондування 9,99 у порівнянні з 8,93 в пацієнтів із строгою прихильністю. Показники зубного нальоту склали 10,42 в тих, хто не дотримувався строго дієти, у порівнянні з 3,57 в тих, хто це робив.

Попередня стаття

Як популярні дієти впливають на здоров'я ротової порожнини?

Багатьом відомо про шкоду цукру, проте часто ми навіть не замислюємося, як інші продукти і специфічні дієти можуть вплинути на ... Читати далі

Наступна стаття

Некаріозні ураження твердих тканин зубів: лікувати чи не лікувати?

Втрата твердих тканин зубів або ж їх стирання є процесом, який може характеризуватися як фізіологічним, так і патологічним етапом розвитку, ... Читати далі