Як популярні дієти впливають на здоров’я ротової порожнини?

Багатьом відомо про шкоду цукру, проте часто ми навіть не замислюємося, як інші продукти і специфічні дієти можуть вплинути на здоров’я зубів і ясен. У цій статті наведений огляд найбільш популярних дієт і описаний їх вплив на стан ротової порожнини.

Кетодієта (дієта з низьким вмістом вуглеводів)

Це популярна дієта серед охочих скинути зайву вагу. У рамках дієти рекомендовано споживання продуктів з високим вмістом жирів, середнім вмістом білків і обмеження вуглеводів. У раціон входять такі продукти, як м’ясо, яйця, риба, горіхи, вершкове та рослинне масло, сир. За дотримання такого раціону, організм починає процес розщеплювання жирів на кетон, жири стають основним джерелом енергії, а не вуглеводи.

Подібна дієта призводить до недостатнього потрапляння вітаміну А, С, К. Дефіцит вітаміну С нерідко призводить до повільного загоєння ран, пародонтиту, у важких випадках – навіть до втрати зубів.

Одна з поширених проблем кетогеного раціону – неприємне дихання. Воно викликане тим, що організм спалює жир для утворення енергії, при цьому ліпіди перетворюються на кетонові тіла. Один із різновидів – це ацетони, що потрапляють у сечу і легені, що призводить до появи специфічного запаху, що віддалено нагадує щось солодке.

Кетодієта може бути непогана для повністю здорової людини, якщо буде короткостроковою. Проте слід порадитися з лікарем і не допустити тяжких наслідків кетозу. Дієта не впливає на зубну емаль, проте викликає неприємний запах з рота.

Вегетаріанство

Дієта з високим вмістом овочів і фруктів корисна для організму, особливо, якщо в раціон входять різноманітні рослинні продукти, злаки, горіхи, насіння, бобові.

Проте перехідний період непростий для багатьох людей. Доводиться відмовитися від молочних продуктів і звичних джерел білку, наприклад, м’яса. Проблеми із зубами можуть виникнути, якщо людина перестала споживати цілі групи продуктів, при цьому замінивши їх готовими стравами або продуктами з високим вмістом цукру.

Вегетаріанцям настійно рекомендують вживати добавки з кальцієм, фосфором, вітаміном B12, D і залізом. Оскільки ці речовини складно отримати з типового раціону вегетаріанця в належній кількості. Незважаючи на це, є альтернатива синтетичним препаратам.

Кальцій. Дефіцит кальцію підвищує ризики пародонтиту і карієсу. Кальцій міститься в соєвому і мигдалевому молоці, тофу, бобах, зелених овочах – шпинаті і капусті.

Фосфор. Цей мінерал потрібний для правильного обміну кальцію в організмі. Він міститься в бобових, горіхах, горіхових маслах, злакових, сочевиці, насінні гарбуза.

Вітамін B12. Цей вітамін в основному міститься в м’ясних продуктах. У рослинній їжі зустрічається в шпинаті, мигдалі, макаронах, хлібі.

Залізо. При дефіциті заліза зростає ризик запалення в ротовій порожнині і стоматиту. Залізо міститься в темних листових овочах, зеленому горошку, горіхах, сушених фруктах. Як правило, у вегетаріанців спостерігається його дефіцит.

Вітамін D. Потрібен для обміну кальцію в кісткових тканинах, зміцнює кістки і зуби. Синтез вітаміну відбувається під дією сонячних променів. Трохи вітаміну міститься в продуктах харчування. Вітамін D міститься в тофу, соєвому і мигдалевому молоці.

При переході на вегетаріанську дієту необхідно проконсультуватися з терапевтом, щоб оцінити, як новий раціон впливає на стан організму. Необхідно уникати продуктів, що містять багато цукру і кислот.

Інтервальне живлення

Цей режим харчування припускає, що їда поєднується з періодами голодування. Прибічники дієти вважають, що вона дозволяє знизити вагу, завдяки прискоренню метаболізму.

Короткострокове голодування має свої плюси і мінуси. Багато прибічників цього типу живлення обмежують прийом цукровмісних продуктів, або їдять солодкі продукти тільки в строго відведений час. Такий підхід не сприяє росту бактерій у ротовій порожнині, знижує ризик пародонтиту і карієсу.

Проте, є дуже важливим підбір правильних продуктів харчування, уникання готових наборів і солодкої їжі.

Сокотерапія

Ця дієта припускає, що людина вживатиме тільки овочеві і фруктові соки, щоб скинути вагу. Проте цей підхід приносить більше шкоди для здоров’я. Фрукти корисні для здоров’я через вміст клітковини, але шкідливі для зубів, оскільки містять багато цукру. При постійному вживанні соків можливе швидке формування зубного нальоту і пошкодження емалі.

Сокова дієта припускає, що людина кожних 4 години п’є свіжі соки, замість класичних трьох прийомів їжі на день.

Небезпека соків навіть не у високому вмісті цукру, а в тому, що емаль постійно піддається їх дії, через рівні проміжки часу.

Лікарі рекомендують обмежувати вживання солодких напоїв і продуктів, оскільки це підвищує ризик карієсу та ерозії емалі. Щоб понизити згубну дію соків на емаль можна: пити його через соломинку, запивати сік чистою водою, почекати годину після вживання соку, перш ніж почистити зуби.

Попередня стаття

Антиоксиданти допомагають у боротьбі із запаленням ясен

Антиоксиданти в складі темного шоколаду, ягід та інших продуктів дозволяють боротися із симптомами запалення в ротовій порожнині, згідно з дослідженням, ... Читати далі

Наступна стаття

Дієта, багата рослинною їжею, може скоротити ризик розвитку пародонтиту

Згідно з дослідженням пацієнти, які дотримуються дієти багатої рослинними продуктами, але обмежують споживання рафінованих злаків і доданих цукрів, можуть рідше ... Читати далі