Ефективна ізоляція робочого поля

Таке стоматологічне пристосування, як кофердам, відоме вже досить давно. У 1861 році компанія GoodYear винайшла процес вулканізації. Лише через три роки ця технологія знайшла своє застосування в стоматології: одному лікареві Барнуму спала думка використовувати гумові хустки з метою ізоляції зубів під час лікування. Цей момент можна вважати «днем народження» кофердама.

Використання кофердама має численні переваги: він гарантує ізоляцію від мікроорганізмів, захищає пацієнта від аспірації інструментів і детриту[1], і від потрапляння на слизову оболонку агресивних розчинів і матеріалів, а також захищає лікаря від мікроорганізмів і неприємного запаху з ротової порожнини пацієнта.

Як контраргументи до застосування кофердама наводяться:

  • утруднення дихання пацієнта;
  • обмеження свободи рухів пацієнта;
  • незручність накладання усієї конструкції;
  • необхідність використання жорстких сталевих кламерів, що травмують тверді тканини зуба.

Існує безліч методик накладання кофердама, і це часто бентежить лікарів. Найбільш поширеними є дві основні методики.

Згідно першої, вибраний кламер фіксують на найбільш дистально розташованому зубі, після чого хустку за допомогою асистента натягують спочатку на кламер, а потім на рамку.

Друга методика накладання кофердама полягає в утворенні отвору в латексній хустці за допомогою дироколу і наступної її фіксації на рамці. Надалі в отвір у хустці вводять потрібний кламер і накладають усю конструкцію на найбільш дистально розташований зуб з тих, що підлягають лікуванню (мал. 1).

Ця методика накладання кофердама є простішою і поширенішою завдяки тому, що в порожнині рота працює тільки лікар (без асистента). Проте, незважаючи на усі переваги вищеописаного методу, різні труднощі і помилки в застосуванні зумовили необхідність у подальшій оптимізації. Так з’явилася система OptiDam™ від компанії Kerr, яка має значні переваги.

Мал. 1

У першу чергу, звертає на себе увагу незвичайний тривимірний дизайн OptiDam™. Ідея створення 3D-хустки для кофердама обумовлена необхідністю зниження попереднього натягання системи.

Це означає, що теоретично OptiDam™ можна застосовувати без кламерів для молярів, оскільки латексна хустка пасивно лежить у ротовій порожнині. Тоді як при надмірному натяганні хустки для її надійної фіксації потрібен жорсткий кламер, відсутність такого натягання дозволяє уникнути травмування твердих і м’яких тканин.

Асиметрична 3D-форма OptiDam™ Posterior (для жувальних зубів) невипадкова. Простір у ділянці зубів, що підлягають лікуванню, збільшено, що запобігає випадковому зміщенню хустки при неумисних рухах лікаря або пацієнта (мал. 2).

Мал. 2

Окрім цього, для видалення слини асистентом або пасивно введеним у ротову порожнину слиновідсмоктувачем також потрібен достатній простір (мал. 3), тому OptiDam™ не займає надто багато місця в ротовій порожнині на протилежному від втручання боці. Одночасно з цим хустка відкриває куточки губ пацієнта, полегшуючи ротове дихання.

Мал. 3

Усі ці переваги досягаються не лише у зв’язку з тривимірним дизайном хустки, але і завдяки регульованій рамці. Рамка OptiDam™ сконструйована таким чином, що її контури повторюють лінії губ при відкритій ротовій порожнині, її овальна форма забезпечує свободу рухів лікаря і робить лікування комфортнішим для пацієнта (мал. 4).

Мал. 4

Окрім цього, у сагітальній площині 3D-контури рамки також повторюють контури обличчя.

У ділянці носа рамка кофердама має увігнуту ділянку, яка полегшує носове дихання пацієнта. Загострені виступи, призначені для фіксації хустки, у системі OptiDam™ переміщені в спеціальні поглиблення на рамці, що унеможливлює випадкове нанесення травм. Під час лікування такий дизайн кромки полегшує збір різних рідин, які зазвичай могли виплеснутися на пацієнта при необережних рухах.

OptiDam™ Anterior (для фронтальної групи зубів) має симетричну форму, оскільки це необхідно для усунення надмірного натягання в ділянці премолярів, крім того, дозволяє відсовувати губи пацієнта від ділянки робочого поля, а також забезпечує оптимальну естетику реставрацій (мал. 5).

Мал. 5

Завдяки наявності на поверхні OptiDam™ спеціальних «сосочків», що розташовані в потрібному місці і мають потрібні розміри, процедура утворення отворів у хустці кофердама стає простою і передбачуваною: для того, щоб виконати отвір у хустці, необхідно просто зрізати вершину «сосочка» за допомогою гострих ножиців. Краї сосочка, що залишилися незрізаними, обернені в бік ясен і при накладанні кофердама занурюються в зубо-ясенну борозну.

Глибина занурення залежить від тієї висоти, на якій зрізана вершина «сосочка». Перевагами є легка ретракція ясен і формування клапанної зони навколо шийки зуба, що особливо важливо у фронтальному відділі, оскільки полегшує подальше моделювання реставрації.

Частенько об’єктивне визначення кольору зубів стає неможливим після накладання кофердама внаслідок їх висушування, проте синій колір хустки сприяє більше диференційованій оцінці кольору, а також має розслаблювальну дію для очей лікаря і збільшує контрастність сприйняття (мал. 6).

Мал. 6

Процедура накладання OptiDam™ Anterior дуже проста. Після утворення отвору потрібного розміру хустку надівають на рамку і зазвичай фіксують на зубах симетрично з протилежних сторін. Коректна відстань між отворами, а також ефект ковзання у вологому середовищі полегшують процес позиціонування міжзубних перегородок хустки за допомогою флоса (мал. 7).

Мал. 7

Для фіксації кофердама в ділянці премолярів не завжди потрібен кламер: підв’язання за допомогою флоса або застосування інших допоміжних матеріалів можуть вирішити це завдання (мал. 5). Для занурення країв хустки, розташованих навколо виконаних отворів, у зубо-ясенну борозну можна використовувати повітряний пістолет (пустер).

У складних клінічних ситуаціях, таких як нестандартне розташування зуба чи наявність дефекту зуба нижче за рівень ясен, застосовується так звана адгезивна техніка. У цих випадках сосочки на хустці не зрізають, а за допомогою ножиців роблять довгий вузький розріз уздовж зубного ряду. За допомогою тканинного клею (Histoacryl®) кофердам приклеюють до тканин ясен з вестибулярного і орального боків (мал. 8).

Мал. 8

Після завершення лікування кофердам видаляють з ротової порожнини без якихось ушкоджень м’яких тканин. Для того, щоб зробити вищеописаний розріз у правильному місці, сосочки на хустці використовують як орієнтир (мал. 9): для забезпечення щільного прилягання кофердама до ясен розріз розташовують уздовж щічної поверхні сосочків.

Мал. 9

Таким чином, можливості застосування кофердама не обмежуються постановкою окремих пломб, а поширюються і на складніші реставраційні методики.

Випускається «Верхня» і «Нижня» модифікації OptiDam™ Anterior з різним розташуванням сосочків для верхнього і нижнього зубних рядів, що дозволяє одночасно накласти кофердам на фронтальні зуби обох щелеп. Ця процедура була практично нездійснима за допомогою звичайного кофердама, тому можна сказати, що система OptiDam™ відкриває нові можливості, особливо у сфері професійного вибілювання зубів, оскільки при використанні препаратів із вмістом пероксиду до 40 % необхідною умовою є повна ізоляція ясен. Окрім цього, завдяки увігнутим краям отворів у хустці система OptiDam™ дозволяє ізолювати велику висоту клінічної коронки зуба (у порівнянні з традиційними системами), що до цього моменту здавалося неможливим.

Застосування OptiDam™ Posterior (для жувальних зубів) суттєво не відрізняється від традиційних методик, проте воно значно спрощене завдяки наявності вищеописаних переваг (мал. 10).

Мал. 10

У випадку якщо використовується кламер, ми рекомендуємо (так само, як і при використанні будь-якого виду кофердама) заздалегідь розтягувати утворений у хустці отвір для пасивного введення кламера. Спектр можливостей не обмежується поодинокими реставраціями і включає складніші методики лікування, такі як адгезивна фіксація безметалевих ортопедичних конструкцій (мал. 11).

Мал. 11

Орієнтований на комфорт пацієнта дизайн і спрощена методика застосування роблять процедуру накладання кофердама приємнішою і безпечнішою навіть для досвідченого фахівця, а новачкові дозволяють уникнути найбільш поширених ускладнень.

А тепер відео стосовно описаної методики:


[1] Продукт розпаду тканин, що утворюється внаслідок різних патологічних процесів

Попередня стаття

Повна реабілітація зубних рядів

із застосуванням композитного матеріалу в комбінації з технологією термоформування Композитні реставрації завдяки своїй зростаючій надійності стають оптимальною альтернативою при повній ... Читати далі

Наступна стаття

Перетворення ікла на різець

Хочу поділитися цікавим на мій погляд випадком. Досить часто в практичній діяльності доводиться працювати спільно з ортодонтами, у черговий раз ... Читати далі

Файли для скачування

Назва файлу Опис Розмір файлу
pdf Ефективна ізоляція робочого поля Встановлення кофердама за системою OptiDam™ від компанії Kerr
301 КБ