Оптимальний набір засобів для проведення професійної гігієни

порожнини рота на дитячому прийомі

Професійна гігієна порожнини рота в дітей є однією з найпростіших процедур з погляду комфорту для дитини і однією з найскладніших з погляду мотивації батьків.

У статті розглянуті методики і засоби для покращення якості чищення зубів у стоматолога, скорочення часу і травматизму процедури, а також психологічні аспекти проведення чищення з погляду батьків і дитини.

Основні проблеми при проведенні професійного чищення в дітей

Професійне чищення зубів у дітей у кріслі стоматолога – процедура, що вимагає особливого підходу. Вона повинна включати не лише механічне видалення нальоту з поверхні зубів, але і бути важливим етапом в адаптації дитини до наступних візитів до стоматолога, підготовки до ортодонтичного і терапевтичного лікування, а також у формуванні загальної культури відвідування стоматолога в дитини.

З якими проблемами може зіткнутися дитячий стоматолог при проведенні цієї, здавалося б, простої процедури?

 • Передусім, це категорична відмова батьків і вимога відразу перейти до лікування через відсутність розуміння важливості процедури.
 • Невдоволення батьків через уявну невідповідність між вартістю послуги і трудовитратами лікаря.
 • Відмова дитини від проведення процедури через неприємні відчуття в процесі чи тривалість процедури.
 • Незадоволення результатом у зв’язку з недостатньою ефективністю використовуваних засобів і матеріалів.
 • Відсутність у пацієнтів мотивації регулярного проведення процедури.

Процедура проведення професійного чищення

Для успішного вирішення цих питань було проведене опитування пацієнтів на різних етапах проведення чищення зубів, а також оцінка результатів при використанні різних засобів професійної гігієни. Процедура проводиться поетапно, з детальним поясненням кожного етапу батькам і дитині. Перший етап – наочна демонстрація нальоту за допомогою спеціального індикатора (мал. 1) не лише дитині, але і батькам з розповіддю про наслідки відсутності якісної домашньої гігієни порожнини рота і про необхідність процедури професійного чищення зубів, зокрема для навчання дитини і батьків.

Мал. 1. Демонстрація нальоту за допомогою індикатора
Мал. 1. Демонстрація нальоту за допомогою індикатора

На цьому ж етапі проводиться аналіз використовуваних у даний момент засобів гігієни в домашніх умовах і за необхідності робляться пропозиції по їх зміні. Другий етап – пояснення дитині правильного процесу догляду за порожниною рота в домашніх умовах і демонстрація з використанням дзеркала. На цьому етапі незадоволення батьків може бути сформульоване так: «ви почистили, але як чистити самим, ми не зрозуміли», тому важливо дати дитині можливість самостійно повторити всі продемонстровані рухи і за необхідності внести коригування і дати додаткові пояснення. Третій етап – безпосередньо чищення зубів. Процес проведення професійної гігієни в дитини має бути максимально комфортний. Метою цієї процедури є не лише механічне очищення зубів від нальоту, але і закріплення позитивного досвіду відвідування стоматолога.

При опитуванні батьків після проведення процедури професійного чищення зубів можливі наступні негативні відгуки:

 • дитині не сподобався смак пасти;
 • у дитини виникла алергія на пасту;
 • батьки не побачили принципової відмінності між пастою і щіткою, використаними під час процедури, і їх домашньою пастою і щіткою;
 • вартість процедури здалася необґрунтовано високою;
 • ясна після чищення в стоматолога кровоточили, хоча чищення було щадним;
 • процедура була довгою і неприємною, і дитина відмовляється знову йти до стоматолога.

Таким чином, засоби професійної гігієни повинні забезпечувати не лише високі і візуально помітні результати чищення, але і максимально комфортне проведення процедури для пацієнта і лікаря. Враховуючи усе вищенаведене, особливий інтерес викликає професійна паста для чищення і поліровки зубів Cleanic компанії Kerr. Частки перліту, що входять до складу пасти, у процесі чищення змінюють абразивність пасти: перші сім секунд відбувається максимальне очищення поверхні зуба від нальоту, потім – поліровка зубів до блиску. При цьому немає необхідності використовувати іншу пасту, а це значно скорочує час процедури чищення, що особливо важливо при роботі з дітьми. Висока очищаюча здатність відзначається навіть у складних випадках з нальотом Пріслі в дітей. При цьому паста є щадною по відношенню до структури зуба завдяки низькому значенню RDA – лише 27. Крім того, паста має приємний смак і можливий вибір для дитини – смак м’яти чи зеленого яблука. Також є рішення для дітей з неперенесенням будь-яких смаків або схильністю до алергії – Cleanic Light без барвників і смакових добавок. З метою адаптації і залучення дитини в процес чищення можливе використання спеціальних кілець для пасти, які надіваються на палець і в які вноситься паста. Такі кільця зручні для лікаря, оскільки паста завжди під рукою (мал. 2, 3).

Мал. 2. Кільце для пасти
Мал. 2. Кільце для пасти
Мал. 3. Кільце для пасти і його застосування під час чищення
Мал. 3. Кільце для пасти і його застосування під час чищення

Дуже часто за наявності м’якого нальоту ясенний край сильно запалюється, і навіть мінімальний дотик викликає кровотечу. Часто ясна травмуються розташованими по колу щетинками щітки для чищення і поліровки зубів (мал. 4).

Мал. 4. Кровотеча з ясен у процесі процедури професійного чищення
Мал. 4. Кровотеча з ясен у процесі процедури професійного чищення

Ситуація ще більше ускладнюється за наявності нальоту Пріслі (мал. 5), коли процедура чищення дійсно може бути болючою і справляти неприємне враження як на дитину, так і на батьків.

Мал. 5. Типова картина нальоту Пріслі в дітей
Мал. 5. Типова картина нальоту Пріслі в дітей

Спеціальна гумова чашка Pro-Cup (Kerr) є чудовим рішенням за наявності проблеми високої чутливості ясен і ідеально підходить для проведення професійної гігієни порожнини рота в дітей.

Особливий склад матеріалу чашки перешкоджає нагріванню зуба. Чашки не містять латексу, що сприяє зниженню ризику появи алергії. Завдяки оптимізованій формі край чашки акуратно заходить під ясна (мал. 6), значно знижуючи вірогідність травмування слизової оболонки і забезпечуючи відсутність кровоточивості після проведення чищення (мал. 7, 8).

Мал. 6. Щадне чищення чашкою Pro-Cup
Мал. 6. Щадне чищення чашкою Pro-Cup
Мал. 7. Стан ясен після чищення Pro-Cup зуба 6.2
Мал. 7. Стан ясен після чищення Pro-Cup зуба 6.2
Мал. 8. Кровотеча після проведення професійного чищення звичайною полірувальною щіткою зуба 5.2 у того ж пацієнта
Мал. 8. Кровотеча після проведення професійного чищення звичайною полірувальною щіткою зуба 5.2 у того ж пацієнта

Це дозволяє навіть проводити реставрацію в одне відвідування з чищенням зубів. У випадках коли планується поєднати проведення чищення і реставрації, рекомендується використовувати пасту Cleanic Mint Fluoride – Free, що не містить фториду, у зв’язку з тим, що використання перед реставрацією фторовмісних паст може негативно позначитися на якості реставрації, оскільки відбувається хімічна реакція фтору з адгезивними системами. Крім того, додатковий комфорт як для пацієнта, так і для лікаря досягається завдяки зниженню розбризкування пасти. Для проведення професійного чищення зубів у дітей рекомендую використовувати чашки Pro-Cup Junior, що мають коротший утримувач у порівнянні з чашками Pro, – Cup, а використання чашок блакитного кольору, м’якших у порівнянні з чашками синього кольору, знижує ризик травмування зубів.

Переваги гігієнічного чищення і використання матеріалів Kerr

Використання матеріалів і аксесуарів компанії Kerr переводить процес чищення зубів у дітей на новий рівень, оскільки забезпечує високу якість результатів, комфорт пацієнтів і економічне витрачання матеріалів. Правильна попередня підготовка як дитини, так і батьків до процедури, детальна розповідь про її етапи і вживані матеріали, а також опис сприятливого впливу профілактичного чищення на здоров’ї порожнини рота позитивно позначаться на ставленні пацієнтів до лікаря: батьки переймуться великою довірою до лікаря, як до професіонала, що вміє працювати з дітьми і піклується не лише про короткострокові, але і про довгострокові результати. Можливість вибору смаку пасти Cleanic (м’яти чи зеленого яблука), безболісність процедури чищення завдяки чашкам Pro-Cup, зниження ризику виникнення алергії при використанні безлатексних чашок Pro-Cup і пасти Cleanic Light забезпечать комфорт пацієнта під час чищення і відсутність негативного досвіду спілкування з лікарем. Крім того, завдяки успішному досвіду проведення професійного чищення в дитини, батьків зацікавить самостійне проходження процедури.

Таким чином, використання якісних матеріалів компанії Kerr зрештою дозволить підвищити лояльність пацієнтів і зробити їх постійними клієнтами, а також посприяє тому, що вони радитимуть лікаря і клініку своїм друзям і близьким, що забезпечить постійний приплив нових пацієнтів.

Автор: О. А. Мельникова, лікар-стоматолог

Попередня стаття

Ортодонтичне лікування та відповідальність

«Навіть найефективніша зубна паста й оптимально підібрана зубна щітка виявляться даремними, якщо неправильно чистити зуби. Лікарі-стоматологи рекомендують чистити зуби двічі ... Читати далі

Наступна стаття

Застосування ортодонтичного апарату

при відсутності фронтальної групи зубів Батьки привели в клініку хлопчика 6 років. Діагноз «олігодентія» (неповна кількість зубів) був поставлений у ... Читати далі

Файли для скачування

Назва файлу Опис Розмір файлу
pdf Оптимальний набір засобів для проведення професійної гігієни
302 KB