Карієс молочних зубів

%d0%b4%d0%bb%d1%8f-%d0%bc%d0%b0%d0%bc_38

Карієс молочних зубів – це патологічний процес, який являє собою демінералізацію, а потім руйнування твердих тканин зуба, і проявляється після прорізування молочних зубів. На перших його стадіях відзначається ушкодження зуба, а з часом – утворення порожнини в ньому.

Первинна причина розвитку раннього карієсу криється ще у внутрішньоутробному періоді. Це можуть бути гострі інфекційні захворювання, системні хвороби матері (гіпертонія, ревматизм, цукровий діабет), стреси, токсикоз (особливо на пізніх термінах вагітності), інтоксикації, а також паління, вживання алкоголю і медикаментів.

Окрім того, важливими чинниками виникнення карієсу молочних зубів являються:

 • погана гігієна порожнини рота;
 • користування загальними столовими приладами чи облизування мамою дитячої пустушки;
 • незрілість дитячої кісткової системи (молочні зуби мають низький ступінь мінералізації, тому прорізуються “незрілими”, а вже потім у ротовій порожнині “дозрівають” – саме такі періоди “дозрівання” стоматологи вважають найбільш схильними до карієсу);
 • генетична схильність;
 • неправильне використання сосок і пустушок (дитина, яка засинає з пляшечкою, ризикує придбати карієс передніх зубів);
 • загальне зниження імунітету в дитини.

До виникнення карієсу може призвести неправильне харчування:

 • часте вживання харчових продуктів, що містять вуглеводи (солодощі, цукор), які негативно впливають на зубную емаль;
 • надмірне вживання їжі з барвниками і кислотами;
 • недостатнє надходження в організм дитини вітамінів і мікроелементів.

Розвиток карієсу в молочних зубах обумовлює схильність дитини до цього захворювання в майбутньому. Тому при перших симптомах карієсу батькам варто звертатися до стоматолога, оскільки в дітей каріозний процес розвивається досить швидко. Для нього властиве миттєве ушкодження декількох зубів підряд, і якщо вчасно не вжити заходи, то ушкодженим може бути весь зубний ряд.

Розрізняють 3 стадії розвитку карієсу:

 • На ранній стадії карієс молочних зубів протікає без симптомів і має вигляд крейдяної плямочки. Може виникати навіть у 7-9 місячних дітей.

%d0%b4%d0%bb%d1%8f-%d0%bc%d0%b0%d0%bc_39

 • Середній карієс також часто буває без симптомів. Іноді дитина відчуває біль при вживанні солодкої їжі. Після полоскання ротової порожнини біль вщухає. На цій стадії з’являється неглибока каріозна порожнина, що наповнена розм’якшеним дентином.

%d0%b4%d0%bb%d1%8f-%d0%bc%d0%b0%d0%bc_40

 • Глибокий карієс. Дитина відчуває біль при вживанні гарячого і холодного, а також при механічному роздратуванні. Відбувається руйнування основної маси дентину в ураженій ділянці. На стадії глибокого карієсу відбувається ушкодження пульпи і розвивається пульпіт.

%d0%b4%d0%bb%d1%8f-%d0%bc%d0%b0%d0%bc_41

Карієс молочних зубів можна швидко і ефективно вилікувати. При лікуванні ушкодженого зуба всі хворі, інфіковані тканині видаляються. Каріозний зуб стерилізується, а порожнина герметично закривається пломбувальними матеріалами.

Багато батьків не бачать сенсу лікувати молочні зуби, оскільки вони все рівно заміняться постійними. Проте це неправильна думка – необхідно зупинити руйнівний процес і видалити вогнище інфекції з ротової порожнини. Адже присутність великої кількості хвороботворних бактерій у ротовій порожнині дитини знижує імунітет організму, підвищує ризик виникнення ГРЗ, ларингіту, фарингітів і навіть хвороб шлунково-кишкового тракту.

Попередня стаття

Що треба знати про здоров'я дитячих зубів

Стоматологічні проблеми в дітей протікають абсолютно інакше, ніж у дорослих. Неодмінно треба пам'ятати про зв'язок зубних захворювань з процесами росту ... Читати далі

Наступна стаття

Солодка газована вода – причина захворювання зубів

Для збереження зубної емалі, стоматологи рекомендують обмежити вживання натуральних соків із цитрусових, а також відмовитися від солодкої газованої води. Стоматологи ... Читати далі