Дещо про дентальну імплантацію

Дентальна імплантація… для багатьох людей – це «штифт» (переважній більшості людей саме цю конструкцію нагадує дентальний імплантат), що вкручується в щелепу (кістку) і на який ставиться штучний зуб (якщо точніше – штучна коронка).

Імплантація_1

Отже, у підсумку ми отримуємо конструкцію, яка більшістю людей сприймається як «штифтовий зуб». Що ж, за зовнішнім виглядом встановлений (інтегрований) дентальний імплантат (саме імплантат, а не «імплант», як деколи його називають) цілком нагадує дану конструкцію.

Імплантація_2

Але зовнішність оманлива, і імплантат може мати вигляд не тільки штифта, і розміщуватися на ньому може не тільки штучна коронка…

Знімний протез з фіксацією на імплантати
Знімний протез з фіксацією на імплантати

Але не будемо забігати вперед, а спочатку поговоримо в загальному про дентальну імплантацію.

На сьогоднішній день дентальна імплантація поділяється на:

  1. кристальну (класичну)
  2. стратегічну (базальну).

Кристальна, у свою чергу, може бути використана за схемою відстроченого навантаження, тобто після інтеграції (приживлення) імплантату, а також з використанням негайного навантаження. У випадку відстроченого навантаження процес приживлення імплантату зазвичай триває 3-4 місяці для нижньої щелепи, та 6-9 для верхньої щелепи – це обумовлено особливостями будови щелепних кісток. Сама послідовність такої імплантації носить назву «двоетапна імплантація», на відміну від «одноетапної імплантації» з використанням негайного навантаження

Схематичне зображення двоетапної імплантації
Схематичне зображення двоетапної імплантації

Під час приживлення імплантату на місце втраченого зуба (зубів) встановлюється тимчасова ортопедична конструкція, так що пацієнту не доведеться ходити весь цей час з «дірою» у посмішці.

Імплантація_5

Базальна ж імплантація завжди використовується з негайним навантаженням через 3-5 днів після встановлення імплантатів.

Кристальну інтеграцію можна використовувати при достатньому об’ємі кісткової тканини, як у вертикальному, так і в горизонтальному просторі. Таким чином, щоб імплантат був повністю занурений у кістку в залежності від виду імпланталогічної системи. Трапляються випадки, коли кістки частково не вистачає, тоді проводиться кісткова аугментація (нарощування кістки) за допомогою різних кісткових замінників з можливою одночасною або відстроченою імплантацією.

Імплантація_6

Базальна ж імплантація використовується:

  • при значній втраті кісткового об’єму в пацієнта,
  • неможливості (або ж небажання пацієнта) проведення об’ємних оперативних втручань з метою збільшення (аугментації) кісткового об’єму (розміру кістки) для подальшого встановлення класичного імплантату,
  • у людей похилого віку – в їх випадку поєднуються 2 попередні пункти: значна втрата кісткової тканини, що унеможливлює встановлення класичного імплантату, а також їх небажання (цілком обґрунтоване) проводити операції зі збільшення втраченого кісткового об’єму.

Щоб зрозуміти відмінності між цими двома різновидами імплантації слід розглянути будову кістки щелепи: вона складається з двох різновидів кісток: губчатої кістки, що складає основу кістки щелепи та базальної, більш щільної, поверхневої кістки, яка тонким шаром встеляє губчату кістку:

Імплантація_7

Імплантація_8

Класичний імплантат розміщується і закріплюється в губчатій і базальній кістці, а базальний імплантат закріплюється лише в базальній кістці, через це він має більшу довжину, ніж класичний імплантат, для того щоб пройти шар губчатої кістки.

Імплантація_9

Розмір імплантату лікар визначає після додаткових методів обстеження, враховуючи об’єм кісткової тканини і тип кістки. Після детального аналізу результатів досліджень лікар приймає рішення, який тип імплантату найбільше підійде для конкретної клінічної ситуації.

А тепер скажемо кілька слів о перевагах кожної системи імплантації (про недоліки мова піде пізніше):

Загальна перевага – можливість повноцінної заміни втраченого зуба (зубів), у деяких клінічних випадках: відсутність потреби в препаруванні природних здорових зубів під опори мостовидного протеза, або ж можливість встановлення ортопедичної конструкції, яку без імплантатів просто не було на чому фіксувати.

  1. Базальна імплантація – можливість імплантування навіть при значних втратах кісткової тканини, а також користування ортопедичною конструкцію з опорою на встановленні імплантати невдовзі після їх імплантування (протягом 3-5 днів).

Імплантація_10 Імплантація_11

  1. Класична імплантація – це естетика, і ще раз естетика. Тільки ортопедичні конструкції виготовлені з опорою на класичні імплантати можуть (звісно за умови якісного виготовлення!) нічим не поступатися природнім зубам, і навіть (і таке цілком можливе) перевершувати їх естетично.

Імплантація_12

Стосовно ж недоліків, то в імплантатів загалом недолік один – це штучна конструкція, яка в усякому разі на 100% не може замінити природній зуб (у функціональному плані, а не естетиці). Проте, якщо Вам все таки не пощастило і Ви втратили зуба – то дентальна імплантологія готова допомогти Вам у вирішенні проблеми втраченої функції та естетики завдяки дентальним імплантатам і подальшому протезуванню на них.

Імплантація_13

Ознайомившись з видами дентальної імплантації та її особливостями, розглянемо, що являє собою імплантат.

Загалом імплантат можна назвати реальним аналогом природного зуба:

Імплантація_14

Природну коронку замінює штучна коронка, а корінь зуба – безпосередньо сам імплантат. Єдина відмінність – це абатмент, конструкція, завдяки якій до імплантату кріпиться штучна коронка (окремо розташована або ж складова частина мостовидного протеза) або ж створюється опора для фіксації знімного протеза.

Знімні протези з опорою на імплантати
Знімні протези з опорою на імплантати

Імплантація_16

Абатменти можуть різнитися формою та матеріалом виготовлення (зазвичай металеві чи оксидцирконієві). Також вони можуть бути стандартними, тобто бути в комплекті з імплантатом, або ж виготовлятися індивідуально до конкретних клінічних умов.

Індивідуально виготовлений оксидцирконієвий абатмент
Індивідуально виготовлений оксидцирконієвий абатмент

Крім того, абатменти можуть монолітно з’єднанні з імплантатом (таку будову мають базальні імплантати) або ж угвинчуватися в нього (класичні імплантати).

Порівняння базальних імплантатів із класичним
Порівняння базальних імплантатів із класичним
Ортопантомограма зі встановленими базальними імплантатами на верхню та нижню щелепи
Ортопантомограма зі встановленими базальними імплантатами на верхню та нижню щелепи
Ортопантомограма зі встановленими класичними імплантатами на верхню та нижню щелепи
Ортопантомограма зі встановленими класичними імплантатами на верхню та нижню щелепи

Самі ж імплантати в переважній більшості випадків мають кореневидну форму,

Імплантати кореневидної форми
Імплантати кореневидної форми
Імплантати кореневидної форми
Імплантати кореневидної форми

у значно меншій мірі зустрічаються пластинчасті імплантати.

Пластинчасті імплантати
Пластинчасті імплантати
Ортопантомограма зі встановленими кореневидними та пластинчастими імплантатами
Ортопантомограма зі встановленими кореневидними та пластинчастими імплантатами

Імплантати інших форм не знайшли широкого використання через складність роботи з ними, а також незадовільну фіксацію.

Імплантація_25

А наприкінці відео:

Класична імплантація:

Класична імплантація з одночасним видаленням зубів:

Базальна імплантація:

Наступна стаття

Застосування міні-імплантатів при знімному протезуванні на нижній щелепі

Багато пацієнтів зі знімними зубними протезами навіть при якісному виготовленні не користуються ними, що, як правило, обумовлено наявністю загальних соматичних ... Читати далі

Файли для скачування

Назва файлу Опис Розмір файлу
pdf Дещо про дентальну імплантацію Різновиди дентальної імплантації, їх переваги та недоліки
1 MB