Етапи імплантації зубів: від підготовки до встановлення протеза

%d1%96%d0%bc%d0%bf%d0%bb%d0%b0%d0%bd%d1%82%d0%b0%d1%86%d1%96%d1%8f_25

Сучасна імплантація зубів – це досить тривалий процес і людині, яка мріє про відновлення втрачених зубів, необхідно бути готовою до тривалої і серйозної роботи.

Залежно від методу імплантації, кількості і якості кісткової тканини, а також індивідуальних особливостей організму пацієнта, стоматолог-імплантолог формує загальну картину імплантації.

Пацієнтам доведеться пройти через перераховані нижче етапи імплантації зубів, щоб у результаті отримати чарівну посмішку.

Найбільш відповідальний період при імплантації зубів – підготовка до майбутньої операції. Він потрібний для того, щоб зменшити вірогідність ускладнень.

1. Підготовка до імплантації зубів

На цьому етапі проводиться ретельний огляд ротової порожнини пацієнта, оцінюється стан зубів, слизової оболонки порожнини рота, пародонта, усієї зубощелепної системи, наявних протезів, ступінь атрофії (зменшення в об’ємі) кістки щелепи. У процесі огляду спеціальними інструментами вимірюється товщина слизовоокістного шару на вершині альвеолярного відростка (відростка щелепи, в якому розміщені зуби).

Обов’язково проводиться рентгенологічне дослідження чи комп’ютерна томографія. По знімку чи даним КТ встановлюється ступінь повноцінності кісткової тканини альвеолярного відростка і особливості будови щелеп  пацієнта, а також вимірюється кількість кісткової тканини в місці встановлення імплантату.

Рентген знімок встановлених імплантатів разом з абатментами
Рентген знімок встановлених імплантатів разом з абатментами

Велика увага приділяється медичному обстеженню стану інших систем і органів людини, адже основа імплантації – хірургічне втручання.

Безпосередньо перед операцією пацієнту обов’язково слід ретельно почистити зуби і видалити наліт з язика.

2. Нарощування кісткової тканини

Якщо кісткової тканини в пацієнта вистачає, цей етап не є обов’язковим. Але якщо кістки бракує для встановлення імплантату чи вона слабка, необхідно проводити нарощування кісткової тканини (про це ми більш детально поговоримо в наступному розділі).

3. Хірургічний етап (встановлення імплантатів)

%d1%96%d0%bc%d0%bf%d0%bb%d0%b0%d0%bd%d1%82%d0%b0%d1%86%d1%96%d1%8f_26

Штучний титановий корінь зуба під місцевою анестезією інтегрується в кістку щелепи згідно хірургічного протоколу. При імплантації застосовується переважно місцеве знеболення. Навіть при великих втручаннях у загальній анестезії (наркозі) немає жодної необхідності – місцеві анестетики дуже ефективні і їх дії вистачає для того, щоб абсолютно не відчувати болю.

 Пам’ятка пацієнтові перед проведенням імплантації

·       Перед операцією за 1-2 дні необхідно зробити професійну чистку зубів.

·       За добу до операції не вживайте алкогольні напої та напої, що містять кофеїн.

·       Необхідно приймати лікарські засоби до і після операції відповідно до рекомендації лікаря. При прийомі лікарських засобів не можна вживати алкогольні напої, а також інші медичні препарати без узгодження з лікарем. При появі яких-небудь небажаних ефектів при прийомі антибіотиків, будь ласка, негайно повідомте про це лікаря.

·       На операцію бажано приходити в одязі з бавовни з короткими рукавами (наприклад у футболці).

·       Жінкам рекомендується приходити без макіяжу.

 

Безпосередньо імплантація може проводитися в один або в два етапи. При одноетапній імплантації імплантат встановлюється в лунку видаленого зуба відразу після його видалення. У цьому випадку застосовуються більш агресивні за різьбленням імплантати, які встановлюються в заздалегідь сформоване кісткове ложе. Після того, як ложе сформоване, проводиться власне імплантація під контролем глибини і напряму введення.

Велике значення при цьому має наявність хірургічного шаблону і рентгенологічна оцінка стану кістки щелепи і встановленого імплантату безпосередньо після імплантації. Коли імплантат встановлений, накладають шви.

%d1%96%d0%bc%d0%bf%d0%bb%d0%b0%d0%bd%d1%82%d0%b0%d1%86%d1%96%d1%8f_27

Після операції на оперовану сторону обличчя прикладають холод, призначають знеболюючі і протинабрякові лікарські препарати. Потім, протягом тижня призначають протизапальне лікування.

Далі проводиться обробка рани; пацієнтам рекомендують багато разів на день полоскати рота слабкими розчинами антисептиків (про це більш детально написано в пам’ятці пацієнтові). Наступний огляд проводиться через день, рана обробляється антисептиками. Шви знімають через тиждень.

При двохетапній імплантації коронкова частина (абатмент) імплантату приєднується пізніше, після повної інтеграції (приживлення) імплантату. На нижній щелепі протезування починають проводити через 2-3 місяці після операції, на верхній – через 5-6 місяців.

Схематичне зображення двохетапної імплантації
Схематичне зображення двохетапної імплантації

Також існує відстрочена імплантація. Така процедура проводиться після повного перетворення кістки в місці видалення зуба (приблизно через 9 місяців).

Пам’ятка пацієнтові після проведення імплантації

1.        Больовий симптом – звичайне явище після будь-якого хірургічного втручання, тут потрібне вживання болезаспокійливих засобів і антибіотиків за призначенням лікаря.

2.      Після операції протягом 1-2 діб може спостерігатися незначна кровоточивість, за наявності вираженої кровотечі негайно зв’яжіться з лікарем.

3.      Після операції не слід обмежувати прийом рідини, яка в перші 1-2 днів після операції має бути кімнатної температури. Не можна використовувати соломинку.

4.      На другий-третій день після операції може з’явитися невеликий набряк; але це нормальна реакція організму на проведене хірургічне втручання. Наступні 3-4 дні набряк буде поступово проходити. Для зменшення набряку необхідно прикладати лід до щоки в ділянці оперативного втручання протягом перших 2-3 годин після операції, роблячи через кожні півгодини 15-20-хвилинні перерви. При сильному набряку негайно зверніться до лікаря.

5.      Протягом 7 днів після операції необхідно знизити фізичну активність. Уникайте бігу чи великих навантажень. Не можна відвідувати басейн, лазню і сауну, робити масаж або гарячі компреси в ділянці голови і шиї.

6.      Протягом двох-трьох днів після імплантації вранці, вдень і  ввечері вимірюйте температуру тіла. При температурі вище 37,5° зверніться до лікаря.

7.       Прискорить післяопераційне відновлення дотримання гігієни. Після операції почніть використовувати нову зубну щітку. Чистити зуби треба дуже акуратно, щоб не зачепити шви і не травмувати ясна. Необхідно очищати від нальоту також і спинку язика. Зуби слід чистити після сніданку і вечері, з використанням для полоскання дезинфікуючого розчину після кожного прийому їжі.

8.      Прийом гарячої їжі можливий тільки через 1 добу після операції. Не рекомендується жувати на прооперованій стороні. Краще всього вживати їжу, яка не вимагає старанного пережовування (молочні продукти, яйця, супи, дієтичні концентрати, фрукти). У цей період слід вживати їжу багату поживними речовинами, вітамінами і мікро-елементами.

9.      Після імплантації зуби і м’які тканини прооперованої ділянки стають більш чутливими. Тому постарайтеся на 1-2 тижні виключити з раціону занадто тверду, дуже холодну чи гарячу їжу, а також їжу, що сильно впливає на слизову оболонку (солону, кислу, гостру), а також цитрусові соки, особливо фреші.

10.Не паліть на протязі як мінімум 72 годин до і після операції, а краще взагалі відмовтеся від паління, оскільки воно збільшує вірогідність виникнення ускладнень. Куріння помітно погіршує процеси мікроциркуляції крові в яснах. Як наслідок, тканини, що оточують імплантат, отримують менше кисню, що у свою чергу, веде до їх розсмоктування.

11.   Телефонний спокій. Не турбуйте язиком шви.

Виконання перерахованих рекомендацій сприятиме загоєнню рани без ускладнень.

Зняття швів проводить стоматолог під час вашого повторного візиту через 7-14 днів.

У разі невиконання вищезгаданих рекомендацій стоматолог може зняти з себе відповідальність за результат оперативного лікування і можливість розвитку післяопераційних ускладнень.

 

3а. Кортикальна (базальна) імплантація

%d1%96%d0%bc%d0%bf%d0%bb%d0%b0%d0%bd%d1%82%d0%b0%d1%86%d1%96%d1%8f_28%d0%b0

Поряд з класичною (двохетапною) імплантацією впродовж останніх десятиріч з успіхом застосовується кортикальна (базальна) або одноетапна імплантація.

Базальна імплантація – це напрям зубної імплантології, який з’явився у Франції у 1980-х роках. Ця методика дозволяє відновлювати зуби навіть у найскладніших випадках, коли об’єм кісткової тканини щелеп є недостатнім для використан­ня класичних гвинтових імплантатів. Більше того – вже на третю-четверту добу пацієнт отримує повноцінні незнімні зубні протези.

Суть цього методу імплантації полягає в тому, що кортикальний (базальний) імплантат вкручується у тверду кістку, що оточує м’яку (губчасту) кістку (див. на малюнку).

%d1%96%d0%bc%d0%bf%d0%bb%d0%b0%d0%bd%d1%82%d0%b0%d1%86%d1%96%d1%8f_28%d0%b1

Стрімко розвиваючись, кортикальна (базальна) імплантація на сьогодні складає серйозну альтернативу класичній двохетапній імплантації і вважається насправді революційним методом відновлення дефектів зубного ряду. Основні перева­ги кортикальної (базальної) імплантації є наступними.

  1. Можна уникнути додаткових операцій, спрямованих на збільшення об’єму (“нарощування”) кісткової тканини. За умов значної атрофії щелеп підбираються імплантати спеціального дизайну, які забезпечують надійну фіксацію відразу після встановлення. Якщо існує невеликий об’єм кісткової тканини імплантати встановлюються під кутом з фіксацією в корти­кальних (базальних) ділянках щелеп за методикою, запозиче­ною з практики загальної травматології та ортопедії.
Рентген-знімок встановлених кортикальних (базальних) імплантатів
Рентген-знімок встановлених кортикальних (базальних) імплантатів
  1. Імплантати встановлюються без обширних розрізів і ушивань, а їх фіксація здійснюється в найбільш глибоких шарах кісткової тканини, які не схильні до резорбції (розсмоктування). Такий метод дозволяє значно полегшити перебіг післяопераційного періоду, знизити до мінімуму ризик відторгнення імплантатів, навіть у пацієнтів із захворюваннями пародонта та супутньою патологією.
  2. На відміну від класичної імплантації, кортикальна (базальна) імплантація передбачає протезування з негайним навантаженням. Тобто вже на третю-четверту добу пацієнт отримує готові зубні протези, що суттєво економить його час.
  3. Стійкість імплантатів до інфекції зумовлена їх повністю полірованою поверхнею та спеціальним покриттям, яке попереджає розвиток периімплантиту – ураженню тканин навколо імплантату.

Недоліками цього виду імплантації є складність протезування і відносно менша естетичність у порівнянні з класичною імплантацією.

 4. Встановлення абатмента

%d1%96%d0%bc%d0%bf%d0%bb%d0%b0%d0%bd%d1%82%d0%b0%d1%86%d1%96%d1%8f_29

Встановлення абатмента здійснюється після повного і надійного приживлення імплантату. У порівнянні з імплантацією – це проста процедура, під час якої стоматолог видаляє гвинти-заглушки, що необхідні для захисту імплантатів під час процесу загоєння.

Встановлений імплантат без гвинта-заглушки
Встановлений імплантат без гвинта-заглушки

Цей етап проводиться лише при двохетапній імплантації, бо кортикальний  (базальний) імплантат являє собою суцільну конструкцію з абатментом. Тобто встановлення абатменту відбувається разом з вкручуванням у кістку імплантату.

Рентген-знімок встановлених класичних імплантатів
Рентген-знімок встановлених класичних імплантатів
Рентген-знімок встановлених кортикальних (базальних) імплантатів
Рентген-знімок встановлених кортикальних (базальних) імплантатів

Після цього на імплантат встановлюють формувач ясен, який готує форму ясен для отримання чудової естетики при постійному протезуванні.

Встановлений  формувач ясен
Встановлений  формувач ясен

Цей етап також відноситься до розряду хірургічних процедур, але в даному випадку травматичність обмежується невеликою ділянкою слизової оболонки. Для надання необхідної форми яснам потрібно приблизно 7-10 днів, після цього формувач ясен вигвинчується і абатмент приєднується до імплантата.

Встановлений абатмент
Встановлений абатмент

Абатменти виготовляються з різних сплавів металів і кераміки, а також розрізняються своїми розмірами і формою – це все сприяє індивідуальному підходу до конкретної клінічної ситуації.

Абатменти можуть бути як стандартними (промислового виробництва), так і індивідуальними. Виготовлення індивідуального абатмента, безумовно, збільшує вартість імплантації, але підходить для будь-якої клінічної ситуації, зберігаючи відмінні естетичні якості.

Індивідуальний абатмент
Індивідуальний абатмент

Разом з встановленням абатмента проводиться самий останній етап лікування – протезування зубів. При цьому знімний протез, або штучна коронка кріпляться на абатмент. Процес протезування триває зазвичай 1-3 тижні.

%d1%96%d0%bc%d0%bf%d0%bb%d0%b0%d0%bd%d1%82%d0%b0%d1%86%d1%96%d1%8f_34

Найчастіше на початку протезування використовують тимчасовий протез, а потім вже переходять на постійний, хоча можлива фіксація постійного протеза відразу.

За статистичними даними, відсоток успішного функціонування зубних імплантатів складає приблизно 98% при дотриманні умов і протоколу їх встановлення, а також при неухильному виконанні пацієнтом усіх рекомендацій лікаря і дотриманні правил особистої гігієни ротової порожнини.

І наостанок відео:

Попередня стаття

Критерії вибору імплантату

Здатність до приживлення. Титан не розпізнається людським організмом як чужорідне тіло і тому організм його не відторгає, як, наприклад, органи ... Читати далі

Наступна стаття

Нарощування кісткової тканини

Стрілками вказана атрофія альвеолярного відростка У деяких випадках проведення імплантації стає неможливим через нестачу кісткової тканини в ... Читати далі