Виготовлення гіпсових моделей

 1. Моделі, їх призначення та класифікація.
 2. Етапи виготовлення моделей.
 3. Вимоги до моделей.
 4. Особливості відливання моделей за відбитками знятими різними відбитковими масами.
 5. Оформлення основи моделі. Підготовка моделі до виготовлення протезів.
Модель верхньої щелепи відлита з гіпсів різного класу твердості
Модель верхньої щелепи відлита з гіпсів різного класу твердості

Модель (1) – це позитивне відображення тканин протезного ложа. Лише завдяки моделі можливе точне виготовлення зубного протеза (окрім випадків, коли можна оминути етап відливання моделей з використанням технології CAD/CAM з подальшим 3D-друком ортопедичних конструкцій).

Моделі відливаються за отриманим у клініці відбитком.

Відбиток і відлита за ним модель
Відбиток і відлита за ним модель

Моделі бувають:

 • робочі (основні) – моделі, за якими безпосередньо виготовляють зубні протези;
 • допоміжні – моделі протилежного зубного ряду (зубів-антагоністів);
 • діагностичні – моделі, що виготовляються як до ортопедичного (ортодонтичного, де знайшли найбільше застосування) лікування, так і на його етапах з метою уточнення, додаткової оцінки стану зубощелепної системи хворого.

При виготовленні певних ортопедичних конструкцій (зазвичай суцільнолитих незнімних конструкцій і термопластичних знімних протезів) необхідні моделі більшої міцності, ніж звичайні гіпсові. Тоді виготовляють комбіновані моделі.

Комбіновані моделі складаються з ділянок (найчастіше – зубний ряд), відлитих із супергіпсу (гіпсу 3-5 класів твердості), у той час як цоколь моделі відлитий із звичайного (гіпсу 1-2 класу твердості).

Відливання гіпсових моделей (2) складається з низки етапів:

 1. Оцінювання відбитка.
 2. Замішування гіпсу:

Модель_3

Гіпс слід розмішувати до однорідної консистенції, щоб уникнути повітряних пор, які погіршують якість відлитої моделі. Також з цією метою можна використовувати вібраційний столик (див. наст. фото).

 1. Внесення гіпсу у відбиток:

Модель_4 Модель_5 Модель_6 Модель_7 Модель_8

 1. Формування цоколя моделі.

Цоколь – це основа, яка надає міцності моделі, тому його висота має складати не менше 1 см. Для цього на заповненні гіпсом відбитки зубів і альвеолярного гребеня накладається гіпс з певним надлишком, а далі відбиток перевертається і за допомогою шпателя, яким замішували гіпс, оформлюється (загладжується) цоколь моделі (див. наст. фото).

Модель_9 Модель_10 Модель_11 Модель_12

Для зручності в роботі можна використовувати спеціальні гумові форми для цоколів (див. наст. фото).

Модель_13 Модель_15 Модель_16 Модель_18

 1. Звільнення (відкриття) моделі проводиться після кристалізації гіпсу:

Модель_19 Модель_20

 1. Обробка моделі (5).

Полягає передусім у кінцевому оформленні її цоколя: загладжені всіх його сторін і наданні за потреби паралельності зубному ряду відносно цоколя. При використанні гіпсу 1-2 класу твердості обробку моделі доцільно проводити гіпсовим ножем, при використання гіпсів більшої міцності, оформлення цоколя слід проводити за допомогою тримера.

Обробка моделі на тримері
Обробка моделі на тримері
Обробка моделей на тримері
Обробка моделей на тримері
Гіпсовий ніж
Гіпсовий ніж
 1. Оцінювання моделі:

Модель_24 Модель_25 Модель_26 Модель_27

Відео з усіма етапами відливання моделі:

Уточнення:

Звільнення (відкриття) моделей від відбитків знятими різними відбитковими масами має певні особливості (4).

У разі використання еластичних відбиткових мас ця процедура не викликає труднощів. Відкриття моделі слід починати з відновлення в пам’яті розміщення зубів. У всіх випадках вивільнення моделі починають з вестибулярного боку. Для цього однією рукою фіксують цоколь моделі, а другою, тримаючи ручку відбиткової ложки, роблять рухи догори-вниз і навпаки, дуже обережно знімаючи ложку з моделі. Після вивільнення моделі від відбиткового матеріалу проводять її оцінку. Якщо під час вивільнення відбитка від моделі відламується гіпсовий зуб, його можна приклеїти до моделі за допомогою “суперклею”.

Якщо відбиток був знятий за допомогою медичного гіпсу, то звільнення моделей має певні складності, бо при знятті відбитка гіпсом він часто через крихкість матеріалу ламається і виводиться з ротової порожнини по частинах, що потребує його попереднього склеювання для подальшого відливання моделі. Звільнення ж моделі від гіпсового відбитка проводиться шляхом розколювання відбитка на частини, лише завдяки цьому можливе звільнення моделі. Загалом відливання моделей за відбитками знятими за допомогою медичного гіпсу доволі складне і часто призводить до поломок гіпсових зубів і ряду неточностей у відлитих моделях. Можна лише порадіти, що використання медичного гіпсу як відбиткового матеріалу майже зійшло нанівець, хоча ще широко застосовувалося 15-20 років тому.

При роботі з відбитковими масами слід враховувати усадку відбиткового матеріалу. Особливо це актуально для альгінатних відбиткових мас: час їх усадки настає на протязі 1 год. після зняття відбитка. Відбитки зняті за допомогою силіконових відбиткових мас зберігають свій об’єм на протязі мінімум доби. Цей фактор треба враховувати в практичній діяльності, щоб відлита за відбитком модель точна відповідала клінічній ситуації в ротовій порожнині.

Вивільнену модель (5) обережно обрізують по краях цоколю для надання їй оптимальних розмірів для зручності в роботі, при цьому не порушуючи цілісності перехідної складки. У моделі нижньої щелепи виїмки з язичного боку роботи не варто, щоб не послабити її цоколь.

Після перевірки якості відливання моделі та проведення (за потреби) завершального вирівнювання цоколя, гіпсова модель готова до подальшої роботи.

Вимоги до моделей (3):

 1. Передусім модель має чітко передавати рельєф протезного ложа, тобто не мати великих повітряних пор, сторонніх включень у гіпсі та ділянок розмитих слиною.
 2. Мати достатню висоту цоколя (основи) – 1-1,5 см., недостатня висота цоколя може призвести до її перелому.
 3. Застосування класів міцності гіпсу має відповідати технології виготовлення певної ортопедичної конструкції.

У разі невідповідності відлитої моделі хоча б одній з вимог, рекомендується її повторне відливання.

Особливості виготовлення комбінованої моделі

Як вже зазначалося, при виготовленні певних ортопедичних конструкцій необхідні моделі більшої міцності, ніж звичайні гіпсові. Тоді виготовляють комбіновані моделі, які складаються з ділянок (найчастіше – зубний ряд), відлитих із гіпсу підвищеної міцності (3-5 класів твердості), у той час як цоколь моделі відлитий із звичайного гіпсу (1-2 класу твердості).

Особливість виготовлення комбінованої модель полягає в тому, що її ділянки відливаються по черзі: спочатку відбитки зубів і ділянки альвеолярного гребеня, після кристалізації гіпсу першої половини відливається цоколь моделі:

Модель_28

Гіпси різних класів твердості не мають хімічної єдності, тому треба робити ретенційні пункти (у даному випадку – канцелярські скріпки), щоб забезпечити з’єднування 2-х частин моделі.

Модель_29 Модель_30

В іншому відливання комбінованих моделей нічим не відрізняється від відливання звичайних гіпсових моделей.

Модель_31 Модель_32

Комбінована модель після зняття відбитку:

Модель_33 Модель_34

Попередня стаття

Відбиткова ложка з сегментами, що видаляються

Це перша пластикова відбиткова ложка, в якій можна легко видалити сегмент, не прибігаючи до допомоги стоматологічної бормашини. У практиці стоматолога-ортопеда ... Читати далі

Наступна стаття

Межі базисів часткових пластинкових протезів

Межі базису часткового пластинкового протезу на верхню щелепу. Межі базису часткового пластинкового протезу на нижню щелепу. Класифікація дефектів зубних рядів ... Читати далі