Знову про естетику

А тепер настав час поговорити про естетику, а точніше про естетичну відповідність ортопедичних конструкцій до природних зубів.

Відразу обмовимося, ідеальних ортопедичних конструкцій не існує, щоб вам там не намагалися довести навіть найдосвідченіші протезисти. Адже абсолютно всі ортопедичні конструкції – це лише імітація природних зубів. Звичайно, не приховуватимемо: імітація часом буває досить якісна, що може навіть перевершувати наявні зуби, особливо, якщо людині не пощастило з посмішкою.

Погодьтеся, така «посмішка» потребує корекції
Погодьтеся, така «посмішка» потребує корекції

Стоматологи-протезисти люблять порівнювати подібні клінічні ситуації з остаточним виглядом зроблених ними реставрацій: чи то художніх за допомогою композитів, чи то ортопедичних з використанням високоестетичних, як люблять вони наголошувати, ортопедичних конструкцій (приклад подібної  роботи ми наведемо в наступному дописі).

Проте, знову ж таки наголошуємо, абсолютно всі ортопедичні конструкції – це імітація (хай найякісніша) природних зубів, і за мірою відповідності природним тканинам зуба визначається естетичність певної ортопедичної конструкції, а точніше її потенційні можливості у відтворенні відтінків кольору (саме відтінків, а не монотонного забарвлення) та морфології природного зуба.

Звичайно, велике значення має майстерність зубного техніка, а точніше, команди спеціалістів, які долучаються до виготовлення певної ортопедичної конструкції. Проте в кожного виду матеріалів, з яких виготовляється зубний протез, є своя межа естетики і міцності. Питання довговічності в певній мірі стосується не тільки певного матеріалу, але й ортопедичної конструкції в цілому, адже часто матеріали в зубних протезах комбінують, щоб досягнути оптимальної естетики, міцності, і, відповідно, довговічності.

Довговічність естетичного облицювального шару (якщо використовується комбінована конструкція) і/чи довговічність ортопедичної конструкції в цілому має також велике значення, яке слід враховувати при порівнянні матеріалів, з яких виготовляються зубні протези. От чому ми порівнюватимемо матеріали за двома ознаками: естетичністю та довговічністю самої конструкції.

Розпочнемо розмову з конструкції, яка найменш відповідає вищезгаданим критеріям оцінювання (пластмасові, штамповані, суцільнолиті коронки взагалі не беруться до уваги).

Металоакрилові (металопластмасові) конструкції являють собою суцільнолитий металевий каркас облицьований акриловою пластмасою. Використання пластмаси є основним недоліком цієї конструкції. З недоліків і почнемо:

 1. Посередня естетичність у порівнянні з керамікою.
 2. Пористість пластмаси призводить до вбирання харчових залишків, внаслідок чого погіршується гігієнічність конструкції.
 3. Недовговічність косметичного облицювання (з часом стирається або просто відпадає, див. наст. фото)

Естетика_2

Переваги, точніше перевага:

 1. Відносна дешевизна, яка проте навряд чи компенсує її недоліки.

Звичайно, металоакрилові конструкції набагато естетичніші за штампованопаяні, і не поступаються ним у довговічності, проте в порівнянні з керамічними конструкціями вони беззаперечно програють.

Металокерамічні конструкції являють собою суцільнолитий металевий каркас облицьований керамікою.

Металокерамічний каркас
Металокерамічний каркас
Металокерамічний протез
Металокерамічний протез

Переваги металокерамічних конструкцій:

 1. Прийнятна естетика, особливо в порівнянні з пластмасою
Порівняння металоакрилових та металокерамічних конструкцій
Порівняння металоакрилових та металокерамічних конструкцій
 1. Біологічна та хімічна інертність кераміки.
 2. Довговічність.
 3. Доступна ціна.

Недоліки:

 1. Можливість сколювання керамічного облицювання (доволі рідке явище в порівнянні з недовговічністю пластмасового облицювання).
 2. Поступається в естетиці більш сучасним керамічним конструкціям, про які піде мова далі.

Перш ніж продовжити мову про більш сучасні керамічні конструкції, варто згадати, що металокераміка складається з власне керамічного облицювання і металевого каркасу, який може виготовлятися зі спеціальних неблагородних та благородних (менш поширених) сплавів.

Естетика_6

Проте каркаси можуть виготовлятися не тільки зі сплавів металів, а з оксиду цирконію.

Різноманітність каркасів під керамічні конструкції
Різноманітність каркасів під керамічні конструкції

Тобто, окрім керамічних конструкцій на металевих каркасах, існують керамічні конструкції на каркасах з оксид цирконію.

Оксидцирконієвий каркас
Оксидцирконієвий каркас

Переваги керамічних конструкцій на каркасах з оксид цирконію:

 1. Висока естетичність, яка забезпечується світлопроникненням матеріалу, через здатність цирконієвого каркасу пропускати через себе світло (див. наст. фото).

Естетика_9

 1. Біологічна та хімічна інертність кераміки та каркасу (на жаль, але металеві каркаси взаємодіють з мікрофлорою та слизовою оболонкою ротової порожнини).
 2. Довговічність, яка нічим не поступається металокераміці.

Недоліки:

 1. Відносно висока вартість.

І останньою групою ортопедичних конструкцій є безметалева кераміка. У певній мірі до цієї групи слід віднести і кераміку на каркасах з оксиду цирконію, проте принцип виготовлення цих конструкцій має певну подібність до виготовлення металокераміки, на відміну від прескерамічних коронок. Тому для зручності сприйняття і подальшого викладу матеріалу, ми дотримуватимемося наступного розмежування:

 1. Металокераміка
 2. Кераміка на каркасах з оксиду цирконію та
 3. Прескераміка.

Особливістю прескераміки, не вдаючись до подробиць, є відсутність як такого каркасу, тобто ця конструкція являє собою суцільну кераміку.

Переваги цієї конструкції:

 1. Висока естетичність (аналогічно з керамікою на основі оксиду цирконію).
 2. Біологічна та хімічна інертність.

Недоліки:

 1. Відносно висока вартість (аналогічно з керамікою на основі оксиду цирконію).
 2. Відсутність каркасу не дає можливості їх використовувати в мостовидних конструкціях, лише як окремі коронки.
Прескерамічна коронка
Прескерамічна коронка

Порівнявши ортопедичні матеріали, варто додати, що природний зуб окрім забарвлення і форми, має певні морфологічні особливості (див. наст. фото).

Естетика_11

Естетика_12

Ці особливості здатна передати лише кераміка, звісно, за умови майстерності виконавця – зубного техніка.

Попередня стаття

Суцільнолиті коронки

Суцільнолита коронка – різновид металевої коронки, яка виготовляється методом прецензійного лиття з попередньо змодельованої воскової репродукції. Найбільш розповсюдженим матеріалом для ... Читати далі

Наступна стаття

Керамічні реставрації у фронтальному відділі

Пацієнтка, 40 років, звернулася із скаргами на естетичне незадоволення своєю посмішкою. З анамнезу етіологію (причину виникнення) ерозій і каріозних уражень ... Читати далі

Файли для скачування

Назва файлу Опис Розмір файлу
pdf Знову про естетику Порівняння ортопедичних конструкцій за їх мірою відповідності природним тканинам зуба
291 КБ