А тепер настав час поговорити про естетику, а точніше про естетичну відповідність ортопедичних конструкцій до природних зубів.
Відразу обмовимося, ідеальних ортопедичних конструкцій не існує, щоб вам там не намагалися довести навіть найдосвідченіші протезисти. Адже абсолютно всі ортопедичні конструкції – це лише імітація природних зубів. Звичайно, не приховуватимемо: імітація часом буває досить якісна, що може навіть перевершувати наявні зуби, особливо, якщо людині не пощастило з посмішкою.

Стоматологи-протезисти люблять порівнювати подібні клінічні ситуації з остаточним виглядом зроблених ними реставрацій: чи то художніх за допомогою композитів, чи то ортопедичних з використанням високоестетичних, як люблять вони наголошувати, ортопедичних конструкцій (приклад подібної роботи ми наведемо в наступному дописі).
Проте, знову ж таки наголошуємо, абсолютно всі ортопедичні конструкції – це імітація (хай найякісніша) природних зубів, і за мірою відповідності природним тканинам зуба визначається естетичність певної ортопедичної конструкції, а точніше її потенційні можливості у відтворенні відтінків кольору (саме відтінків, а не монотонного забарвлення) та морфології природного зуба.
Звичайно, велике значення має майстерність зубного техніка, а точніше, команди спеціалістів, які долучаються до виготовлення певної ортопедичної конструкції. Проте в кожного виду матеріалів, з яких виготовляється зубний протез, є своя межа естетики і міцності. Питання довговічності в певній мірі стосується не тільки певного матеріалу, але й ортопедичної конструкції в цілому, адже часто матеріали в зубних протезах комбінують, щоб досягнути оптимальної естетики, міцності, і, відповідно, довговічності.
Довговічність естетичного облицювального шару (якщо використовується комбінована конструкція) і/чи довговічність ортопедичної конструкції в цілому має також велике значення, яке слід враховувати при порівнянні матеріалів, з яких виготовляються зубні протези. От чому ми порівнюватимемо матеріали за двома ознаками: естетичністю та довговічністю самої конструкції.
Розпочнемо розмову з конструкції, яка найменш відповідає вищезгаданим критеріям оцінювання (пластмасові, штамповані, суцільнолиті коронки взагалі не беруться до уваги).
Металоакрилові (металопластмасові) конструкції являють собою суцільнолитий металевий каркас облицьований акриловою пластмасою. Використання пластмаси є основним недоліком цієї конструкції. З недоліків і почнемо:
- Посередня естетичність у порівнянні з керамікою.
- Пористість пластмаси призводить до вбирання харчових залишків, внаслідок чого погіршується гігієнічність конструкції.
- Недовговічність косметичного облицювання (з часом стирається або просто відпадає, див. наст. фото)
Переваги, точніше перевага:
- Відносна дешевизна, яка проте навряд чи компенсує її недоліки.
Звичайно, металоакрилові конструкції набагато естетичніші за штампованопаяні, і не поступаються ним у довговічності, проте в порівнянні з керамічними конструкціями вони беззаперечно програють.
Металокерамічні конструкції являють собою суцільнолитий металевий каркас облицьований керамікою.


Переваги металокерамічних конструкцій:
- Прийнятна естетика, особливо в порівнянні з пластмасою

- Біологічна та хімічна інертність кераміки.
- Довговічність.
- Доступна ціна.
Недоліки:
- Можливість сколювання керамічного облицювання (доволі рідке явище в порівнянні з недовговічністю пластмасового облицювання).
- Поступається в естетиці більш сучасним керамічним конструкціям, про які піде мова далі.
Перш ніж продовжити мову про більш сучасні керамічні конструкції, варто згадати, що металокераміка складається з власне керамічного облицювання і металевого каркасу, який може виготовлятися зі спеціальних неблагородних та благородних (менш поширених) сплавів.
Проте каркаси можуть виготовлятися не тільки зі сплавів металів, а з оксиду цирконію.

Тобто, окрім керамічних конструкцій на металевих каркасах, існують керамічні конструкції на каркасах з оксид цирконію.

Переваги керамічних конструкцій на каркасах з оксид цирконію:
- Висока естетичність, яка забезпечується світлопроникненням матеріалу, через здатність цирконієвого каркасу пропускати через себе світло (див. наст. фото).
- Біологічна та хімічна інертність кераміки та каркасу (на жаль, але металеві каркаси взаємодіють з мікрофлорою та слизовою оболонкою ротової порожнини).
- Довговічність, яка нічим не поступається металокераміці.
Недоліки:
- Відносно висока вартість.
І останньою групою ортопедичних конструкцій є безметалева кераміка. У певній мірі до цієї групи слід віднести і кераміку на каркасах з оксиду цирконію, проте принцип виготовлення цих конструкцій має певну подібність до виготовлення металокераміки, на відміну від прескерамічних коронок. Тому для зручності сприйняття і подальшого викладу матеріалу, ми дотримуватимемося наступного розмежування:
- Металокераміка
- Кераміка на каркасах з оксиду цирконію та
- Прескераміка.
Особливістю прескераміки, не вдаючись до подробиць, є відсутність як такого каркасу, тобто ця конструкція являє собою суцільну кераміку.
Переваги цієї конструкції:
- Висока естетичність (аналогічно з керамікою на основі оксиду цирконію).
- Біологічна та хімічна інертність.
Недоліки:
- Відносно висока вартість (аналогічно з керамікою на основі оксиду цирконію).
- Відсутність каркасу не дає можливості їх використовувати в мостовидних конструкціях, лише як окремі коронки.

Порівнявши ортопедичні матеріали, варто додати, що природний зуб окрім забарвлення і форми, має певні морфологічні особливості (див. наст. фото).
Ці особливості здатна передати лише кераміка, звісно, за умови майстерності виконавця – зубного техніка.