Зубні пасти мають у порівнянні із зубними порошками безперечні переваги – компактність, пластичність, кращі смакові властивості. Вони більше відповідають гігієнічним вимогам: зберігають стерильність, оскільки містяться в герметичних тубах, не забруднюються в процесі користування, мають лікувальні, профілактичні властивості. Тому на сьогодні вони є одними з найпоширеніших гігієнічних засобів.
Зубні пасти можна розділити на наступні основні види:
- Гігієнічні – призначені виключно для видалення зубних відкладень і частково – для дезодорації порожнини рота.
- Лікувально-профілактичні – усувають ті чи інші чинники, що сприяють виникненню захворювань зубів і тканин пародонта.
- Лікувальні – включають активні компоненти, що впливають безпосередньо на певний патологічний процес у ротовій порожнині.
У свою чергу сучасні лікувально-профілактичні зубні пасти за спрямованістю дії і за складом можна розділити на наступні групи:
- Ті, що впливають на мінералізацію тканин зуба. Містять: сполуки фтору, сполуки кальцію, фосфати, комплекси макро- і мікроелементів.
- Ті, що впливають на тканини пародонта і слизову оболонку порожнини рота. Містять: протизапальні агенти, кровоспинні засоби, біологічно активні речовини (вітаміни, біостимулятори, екстракти лікарських рослин), антисептики, мінеральні солі.
- Ті, що знижують утворення зубного нальоту. Містять: антисептики, мінеральні солі, сполуки фтору.
- Ті, що знижують утворення зубного каменю. Містять: інгібітори (речовини, що сповільнюють) утворення каменю, абразивні речовини.
- Ті, що знижують чутливість твердих тканин зуба. Містять: сполуки калію, формалін.
- Відбілювальні. Містять: інгібітори кристалізації, абразивні речовини, перекисні сполуки (натрію борат).
- Ті, що дезодорують (освіжувачі дихання). Містять: освіжувачі дихання, антисептики.
Багато сучасних зубних паст мають комбіновану дію, тобто містять декілька активних складових. У той же час один той самий активний компонент може діяти на різні процеси в порожнині рота.
Властивості пасти і склад її активних компонентів дозволяють призначати її в конкретних ситуаціях. Тому ми рекомендуємо вам у виборі пасти радитися з вашим лікарем-стоматологом і надавати перевагу виробам відомих світових або вітчизняних брендів. Купляти зубні пасти бажано в спеціалізованих магазинах і аптеках, що мінімізує можливість купівлі низькоякісної підробки, яка може принести серйозну шкоду вашим зубам, слизовій оболонці порожнини рота й організму в цілому.
Варто зазначити, що кожна зубна паста має певний термін зберігання. Потім вона може стати небезпечною в хімічному і бактеріологічному плані. Тому при купівлі зубної пасти слід переконатися в терміну її придатності.
А ви знаєте, що перша зубна паста у форматі тюбика була випущена в 1892 році.