Одномоментна імплантація стає усе більш популярною. Знаючи основні принципи проведення подібних маніпуляцій, можна значно скоротити кількість операцій і час, необхідний для реабілітації пацієнта.
Імплантація в лунку видаленого зуба визнана прийнятною і досить передбачуваною процедурою.
Більше того, у багатьох випадках одномоментна імплантація дає кращі результати в порівнянні з класичною двохетапною імплантацією. За даними професора Двори Шварц-Арад, відсоток інтеграції імплантатів після одномоментної установки в порівнянні з відстроченою імплантацією в 5-річний період складає 96 % проти 89,4 % відповідно. Одномоментна імплантація також дозволяє зберегти об’єм кісткової тканини після видалення зуба, виключаючи необхідність проведення додаткових кістковопластичних операцій. Ми у своїй практиці вже давно використовуємо цю технологію і в цій статті представляємо один з типових клінічних випадків реабілітації пацієнта за допомогою одномоментної імплантації.
Клінічний випадок
Пацієнтка М. звернулася в клініку із скаргами на рухомість мостовидного протеза на верхній щелепі ліворуч. Пацієнтка також пред’являла скарги на неестетичний вигляд посмішки внаслідок наявності діастеми і золотих коронок (мал. 1). Після проведеного обстеження (мал. 2, 3) був складений комплексний план лікування, який передбачав видалення всіх верхніх зубів, що залишилися, з одномоментною установкою імплантатів як на верхній, так і на нижній щелепі (мал. 4), а також подальше відновлення функції і естетики за допомогою мостовидних металокерамічних конструкцій. Операція була проведена під місцевою анестезією. Як система імплантації була вибрана німецька система імплантатів «Імпро». Універсальна циліндро-конічна форма імплантату, агресивне подвійне різьблення, ефект перемикання швидкостей і площинний упор на апексі імплантату дозволяють досягати оптимальних показників первинної стабілізації (50 Нсм) навіть у м’якій кістці, а квадромікрорізьба на шийці дозволяє максимально понизити травму кістки під час установки імплантату (мал. 5). Велике значення має правильне накладання швів: рекомендується використовувати монофіламентний шовний матеріал і ушивати рану за допомогою безперервного матрацного шва, посилюючи його П-подібними швами (мал. 6). На період реабілітації після видалення зубів і установки імплантатів був виготовлений тимчасовий знімний протез, зафіксований у порожнині рота після перебазування за допомогою м’якої підкладки (мал. 7).
Завдяки цьому пацієнтка практично відразу після операції могла нормально приймати їжу, говорити і посміхатися (мал. 8). Через 4 місяці після операції (мал. 9) була проведена установка формувачів ясен. Такі терміни стають можливими завдяки особливій обробці поверхні імплантату «Імпро». Через 2 тижні ортопед знімає попередні відбиткки для виготовлення індивідуальних ложок і трансфер-чеків (мал. 10-12). Трансфер-чеки фіксуються в порожнині рота, перевіряється точність посадки трансферів на імплантатах за допомогою рентгенівського знімка, потім трансфер-чеки з’єднуються між собою за допомогою пластмаси Pattern Resin (мал. 13, 14). Індивідуальними ложками знімається остаточний відбиток (мал. 15), потім за допомогою прикусних валиків на жорсткому базисі, який фіксується до імплантатів, визначається висота прикусу (мал. 16) і положення верхньої щелепи переноситься в артикулятор за допомогою лицьової дуги. Технік відливає моделі і виготовляє абатменти, які потім приміряються в порожнині рота за допомогою ключів-переносників (рис.17).
На етапах примірки каркаса і кераміки проводиться уточнення висоти прикусу (мал. 18). Готова робота фіксується в порожнині рота на тимчасовий цемент (мал. 19). Правильно підібрані формувачі ясен і коректно виготовлені індивідуальні абатменти дозволяють досягти необхідного рельєфу ясен, не прибігаючи до тимчасових конструкцій. Лише через 5 місяців після початку лікування був досягнутий відмінний естетичний результат. Відновлення висоти прикусу дозволило покращити профіль обличчя, розгладити зморшки навколо губ і підвести опущені куточки рота, що повернуло пацієнтці колишню молодість.






























Висновок
Наявність в арсеналі імплантолога універсальної системи імплантації дозволяє успішно виконувати завдання в найкоротші терміни, прибігаючи до мінімального втручання, а крім того, виконувати реабілітацію пацієнтів з повною або частковою адентією, досягаючи відмінних функціональних і естетичних результатів.
Автори: К. Н. Хабієв, к. м. н., стоматолог-імплантолог; С. В. Кім, стоматолог-ортопед