Ретракція ясен

Ретракція ясен за допомогою ретракційної нитки
Ретракція ясен за допомогою ретракційної нитки

Ретракція ясен (у перекладі з латинської retractio – відтягування, скорочення) – це розширення ясенної кишені (зубоясенної борозенки) для отримання тимчасового доступу до ділянок зуба, що розміщені в ній.

Показання до застосування:

 • Протезування (при знятті відбитків та подальшої фіксації виготовлених зубних протезів);
 • лікування пришийкових уражень зуба (карієсу, клиновидного дефекту, що розміщені біля ясен або під ними);
 • відбілювання зубів;
 • зупинка ясенної кровотечі;
 • захист ясен від травмування під час проведення певних стоматологічних процедур (зокрема зняття зубних відкладень).

Протипоказання:

 • Запальні процеси слизової оболонки ротової порожнини.
 • Не згортання крові (через кровоточивість ясен, що може виникнути внаслідок процедури)

Головна мета процедури – створення доступу до ділянки в місці прилягання ясен до зуба.

При протезуванні відтягування зубоясенної борозенки дає можливість зняти максимально точний відбиток і виготовити за ним зубний протез, що добре прилягатиме до шийки зуба. Це суттєво подовжить термін користування ортопедичною конструкцією, не викликатиме дискомфорту ясен, і зубний протез виглядатиме дуже естетично (край штучних коронок залишиться невидимим).

Методи проведення

 1. Хірургічний

Ясенні тканини видаляються хірургічними інструментами. Процедура украй радикальна, болюча для пацієнта і використовується рідко – за необхідності корекції ясен (при їх аномальному розростанні) або у випадках, коли інші методи ретракції не підійшли. Проводиться обов’язково під місцевою анестезією.

На наступному відео представлена корекція ясенного краю, яку з певною умовністю можна віднести й до ретракції ясен:

 1. Лазерний

Лазерна установка випромінює світло потужністю 3,5 Вт з довжиною хвилі 10,6 нанометрів, що спрямовується на пародонтальний жолобок. Прийом безболісний, але через високу  вартість устаткування широкого застосування не отримав.

 1. Хімічний

retraction_1

Для процедури використовуються спеціальні пасти, гелі, що наносяться шприцом чи спеціальним пістолетом, або рідкі розчини, що наносяться за допомогою пензлика.

retraction_3Розчин треба наносити на ясна в пришийковій ділянці зуба (зубів), далі він проникає між зубами і яснами, трохи відсовуючи їх і, як наслідок, відбувається тимчасова ретракція ясен. Після завершення дії розчину ясна повертаються на своє місце.

Такий метод є доволі ефективним та абсолютно безболісним, проте має певні недоліки. Наприклад, гелі діють лише 3-5 хвилин, через це їх не можна застосувати при лікуванні зубів. Тому такий метод зазвичай застосовують в ортопедичній практиці для зняття відбитків (див. клінічний випадок).

retraction_2

Крім того, до складу більшості гелів та паст, якими проводиться ретракція ясен, може входити адреналін, що підвищує артеріальний тиск. Тому ці препарати не рекомендується застосовувати для пацієнтів, які страждають на серцеві захворювання, гіпертонію.

 1. Механічний

Відтягування ясен спеціальними нитками, кільцями чи ковпачками, через що на час їх введення відбувається зміщення ясен. Процедура доволі болісна для пацієнта, супроводжується кровотечею і проводиться з місцевим обезболюванням під повним контролем лікаря.

retraction_4

 1. Комбінований

Найчастіше в наш час застосовується комбінація механічного та хімічного методів, коли ретракція ясен проводиться з використанням ретракційних ниток, просочених спеціальними гомеостатичними розчинами (лікарськими препаратами зі знеболюючою і кровоспинною дією). Метод не викликає дискомфорту в пацієнта, практично виключає можливість виникнення повторної кровотечі та дозволяє забезпечити хороший доступ до зубоясенної борозни (ясенної кишені) на достатній період часу.

Ретракційні нитки – є основним засобом, що використовуються під час механічної та комбінованої ретракції ясен.

Ретракційні нитки
Ретракційні нитки

Вибір методу ретракції ясен повинен здійснювати стоматолог, з огляду на стан порожнини рота та індивідуальні особливості організму пацієнта в цілому.

Приклад якісно проведеної ретракції ясен
Приклад якісно проведеної ретракції ясен
Попередня стаття

Проведення комплексного плану лікування пацієнта

У цій статті описується клінічний випадок, в якому для задоволення естетичних і функціональних вимог пацієнта необхідно було провести стоматологічне лікування ... Читати далі

Наступна стаття

Комплексна реабілітація посмішки

Класичний і сучасний підходи до протезування Враховуючи високий попит на «красиву посмішку», технології і матеріали для естетичного відновлення зубів постійно ... Читати далі

Файли для скачування

Назва файлу Опис Розмір файлу
pdf Ретракція ясен Стаття у pdf-форматі
203 КБ