Кожен, хто відвідував кабінет стоматолога, знає, що для роботи лікареві необхідно чимало спеціальних пристосувань – лише в цьому випадку можна чекати якісного огляду і, тим більше, лікування.
Щоб оглянути порожнину рота і помітити всі “неполадки” вимагається стоматологічне дзеркальце: увігнуте (що збільшує зображення) чи плоске (дає істинне зображення). Від того, наскільки зручно їм працювати залежить результат огляду.

Для наступних етапів роботи вимагаються стоматологічні інструменти, що дозволяють виявити каріозні порожнини і оцінити їх стан: зонди кутові і прямі.

При виявленні каріозних порожнин і їх зондуванні знадобиться провести їх обробку. Для цього застосовуються різні екскаватори, бори (циліндричні, кульові, колесовидні, фисурні). Екскаватор являє собою маленьку зігнуту ложечку на ручці, за допомогою якої зручно видаляти з каріозної порожнини розм’якшений дентин.

Після обробки внутрішніх поверхонь каріозних порожнин необхідно очистити кореневі канали, а також розширити і запломбувати їх. Для цих цілей використовуються стоматологічні ендодонтичні інструменти: глибиноміри, кореневі голки, бори, пульпоекстрактори і т. д.
Для пломбування каналів використовуються каналонаповнювачі, спредери (ущільнювачі). На цьому етапі вже знадобляться і інструменти для замішування пломбувального матеріалу. Для цього використовуються різні шпателі.

Після пломбування каналів приступають до пломбування каріозної порожнини, заздалегідь підготовленої і очищеної. За допомогою штопферів і гладилок наноситься пломбувальний матеріал, який ущільнюється і формується.


Для надання пломбі правильної форми, що відповідатиме формі натурального зуба, а також для забезпечення збереження пломби її необхідно відшліфувати і відполірувати за допомогою полірів, штріпсів, фінірів.



Таким чином, відсутність потрібного інструменту робить неможливим виконання певного етапу. У роботі стоматолога використовується і хірургічний інструментарій: кюретки для вискоблювання кісткової тканини.

Для розтину м’яких тканин використовується скальпель,

а вікрил або інший шовний матеріал знадобиться для з’єднання розітнутих тканин після проведення необхідних маніпуляцій.
Взагалі, при проведенні хірургічних операцій у стоматологічній практиці особлива увага приділяється вибору шовного матеріалу. Як правило, використовуються атравматичні голки, що дозволяють накладати шви без зайвого травмування тканин. А також нитки, що розсмоктуються, найчастіше синтетичного походження, зазвичай вікрил, які не треба видаляти після проведення операції. Власне, такі нитки використовуються не лише в стоматології, але і при оперативних втручаннях в інших галузях медицини.