“Правильний” дитячий стоматолог, або Як зберегти нерви

%d0%b4%d0%bb%d1%8f-%d0%bc%d0%b0%d0%bc_45

Похід з дитиною до стоматолога в переважній більшості випадків – не найприємніша процедура. Налякана зловісними інструментами і дядьком (тіткою) в масці дитина, знервований лікар, батько чи мати, які тримаються з останніх сил. А якщо, ще щось піде не так, і вашому чаду зроблять боляче, то довічна ненависть до всіх представників роду стоматологічного гарантована.

А тим часом, лікувати зуби дітям – це не страшно і вже зовсім не боляче. Тільки лікаря потрібно підібрати “правильного”, який не лише професійно від карієсу позбавить або прикус виправить, але і зуміє налаштувати психологічний контакт з дитиною. Тобто не створить додаткові проблеми, а вирішить наявні, перетворивши, загалом, малоприємну процедуру на захоплеву гру.

Дитині, на відміну від дорослого, відвідувати кабінет дантиста необхідно раз на півроку, а під час такого відповідального процесу, як зміна молочних зубів на постійні, бажано консультуватися з лікарем кожні три-чотири місяці. І це не примха, а необхідність. У дітей зубна емаль недостатньо щільна, на додаток малюки їдять багато солодкого і, як правило, не занадто ретельно чистять зуби. Ідеальні умови для появи карієсу, який стрімко прогресує в дитячому віці.

Передусім профілактика, а не лікування

Для мам_77

У дитячій стоматології на першому плані стоїть не лікування, а профілактика, яка, як відомо, завжди обходиться дешевше при незмінній ефективності. Чому саме може навчити дитину грамотний фахівець? По-перше, доглядати за ротовою порожниною: регулярно користуватися зубною щіткою і ниткою, полоскати рота після прийому їжі. По-друге, лікар повинен вжити заходи для зміцнення емалі. Традиційно для цих цілей використовується покриття зубів фтор-лаком, проте в сучасних клініках такий метод використовується все рідше і рідше, поступаючись місцем глибокому фторуванню, розробленому фахівцями Гамбургського університету. Суть методу полягає в аплікації (нанесенні) фторовмісних препаратів на зубну емаль. Ця процедура в десятки разів ефективніша за лак, після її проведення найближчі півроку карієс дитині не загрожує.

Постійні зубки, що нещодавно прорізалися, дуже уразливі, особливо їх жувальна поверхня. На ній є безліч ямок і борозенок (так званих фісур), в яких постійно застрягає їжа. Вичистити їх надзвичайно складно, тому там найчастіше виникає карієс. Стоматологи рекомендують з 7 до 12 років робити дитині герметизацію фісур – вирівнювати жувальну поверхню зубів за допомогою рідкого пломбувального матеріалу з фтором. Тонкий шар герметика наносять на емаль в потрібних місцях, а потім для затвердіння опромінюють спеціальною лампою. Маніпуляція абсолютно безболісна, тому діти переносять її спокійно. Профілактичний ефект такої процедури зберігається близько двох років.

Якщо карієс все-таки виник, його, природно, необхідно лікувати. Причому лікують сьогодні і молочні зуби, які ще нещодавно просто видаляли, вважаючи недоцільним ними займатися – все одно випадуть. Сучасні стоматологи з однаковою увагою відносяться до всіх зубів. Для молочних використовуються простіші пломбувальні матеріали (склоіономерні цементи або компомери), для постійних – складніші (композити).

Жодного страху!

Дуже важливо, щоб дитина в кабінеті стоматолога не відчувала страху, який потім дуже складно викоренити. Звичайно, лікар навряд чи зустріне маленького пацієнта в костюмі зайчика чи білочки, але от продемонструвати всі етапи майбутнього лікування на пащі плюшевого крокодила цілком у змозі. Крім того, на допомогу можуть прийти стоматологічні крісла у вигляді машинки, “чудо-окуляри”, що показують мультфільми, розчини для полоскання рота з фруктовим смаком, різноколірні пломби і багато що інше.

Для мам_78

Бор-машину, безумовно, відміняти ніхто не збирається, але зробити процедуру розсвердлювання максимально безболісною дитяча стоматологія може. Наприклад, на зміну металевим борам приходить суміш повітря і спеціального порошку (безконтактний піскоструминний метод), а складні і болісні процедури в дитячій стоматології завжди проводяться під анестезією, причому всі знеболюючі препарати нетоксичні і не викликають побічних ефектів.

Якщо молочний зуб все-таки довелося видалити, і на його місці тут же не почав рости новий зуб, необхідно провести профілактичне ортодонтичне лікування. Щоб не порушився прикус, а зуби, що залишилися, не розійшлися криво і навскіс, наявний дефект закривають за допомогою штучного зуба, посадженого на пластинку.

Знімний протез на один зуб
Знімний протез на один зуб

Якщо ж постійний зуб з якоїсь причини взагалі не з’явився, в майбутньому (років в 17-18) такій дитині доведеться проводити протезування.

Виправлення прикусу і відновлення зубного ряду

Для виправлення прикусу і відновлення зубного ряду сучасна дитяча стоматологічна клініка використовує всі досягнення ортодонтії – брекет-системи, знімні пластинки, капи і трейнери. Який з них найкраще підійде дитині, лікар вирішує в індивідуальному порядку. Якщо підкоригувати треба тільки положення коронок зубів, а пацієнтові ще не виповнилося 12-13 років, йому ставлять пластинку. За допомогою цього жорстко фіксувального пристрою можна розширити або навпаки звузити відстань між зубами.

Ортодонтична пластинка
Ортодонтична пластинка

Брекети потрібні для вирішення серйозніших проблем у підлітків. Складна конструкція дозволяє плавно переміщати зуби відразу в трьох площинах, тому легко справляється з будь-якими дефектами зубощелепної системи.

Брекети бувають металевими, керамічними, сапфіровими, пластиковими і т. п.

Капи – тоненькі чохольчики для зубів використовуються не лише для лікування неправильного прикусу, але і для вибілювання зубів і оберігання їх від травми (спортивні).

Для мам_81

М’язовий тренажер трейнер міняє неправильне положення зубів і щелеп за рахунок зміни положення м’яких тканин (губ, щік, язик). Його не треба носити постійно, досить одягати на ніч або на годинку вдень.

Ортодонтичний трейнер
Ортодонтичний трейнер

У середньому ортодонтичне лікування займе від півтора до двох років, але видиме покращення настане через 3-4 місяці.

* * *

Таким чином, турбота про зуби дитини не зводиться до використання розрекламованої зубної пасти або відбілювальної жувальної гумки. Це – цілий комплекс профілактичних заходів, який повинні здійснювати професіонали. Втратити зуби досить просто, це можна зробити і самостійно. А от якісно і без стресу привести їх до ладу – для цього потрібна фахова допомога.

Попередня стаття

Перше знайомство дитини із стоматологом. Як уникнути помилок?

Кожні батьки рано чи пізно стикаються з проблемою зубного болю у своєї дитини. Щоб уникнути подібних труднощів, слід організувати знайомство ... Читати далі