Навіщо людині кутні зуби?

Загальне_9

Яка функція кутніх зубів? – Щоб подрібнювати, пережовувати їжу, (передніх, або ж фронтальних – щоб відкушувати її). Усе правильно, але це в теорії. А на практиці…

На практиці багато людей вважають, що кутні зуби їм не потрібні, а пережовувати їжу можна і передніми. До речі, виходить, якщо особливо раціон звести до кашок і пюрешок.  Когось це цілком влаштовує…

Процес уходу кутніх зубів з цього грішного світу зазвичай відбувається поступово. Спочатку йдуть перші великі кутні зуби (так звані “моляри”). Найбільші за площею, вони не витримують навантаження, крім того свою роль грає карієс, який до часу людина може не побачити в дзеркалі, адже красу своєї посмішки ми зазвичай оцінюємо саме таким чином, а кутніх зубів при такому огляді ніколи не побачиш. Коли ж нас починає турбувати реакція на хімічні (кисле, солодке) та температурні подразники, ми ще тягнемо час (може пройде?). Дійсно проходить, зуб, точніше те, що від нього залишилося, починає реагувати не тільки на температурні чи хімічні подразники, а дає про себе знати постійним болем. І це в кращому випадку, бо можна зберегти ще те, що залишилося, а от у гіршому – зуб тихо покидає наш організм, коли лікарю залишається видалити лише кілька корінців, тобто все що збереглося від цього зуба.

За першим моляром йдуть зазвичай малі кутні зуби (премоляри). Приклад, як мовиться, має заразливий характер. До того ж премоляри самі по собі нестійкі зуби.

А там настає черга других молярів (треті моляри, «зуби мудрості» ми не беремо в розрахунок, через них у людей виникає стільки проблем, що людина сама рада позбутися них). Все жувальне навантаження, а також людське недбальство,  передається на ці зуби і людина з часом прощається з ними. Також варто вказати, що цінність кутні зуби являють лише в тому випадку, якщо вони мають протилежні зуби-антагоністи. В іншому випадку їх участь у жуванні вкрай обмежена. Це як колесо-докатка в автомобілі, ніби їде, але як…

Класична ситуація: зуби є, а їх ніби немає...
Класична ситуація: зуби є, а їх ніби немає…

Стосовно передніх зубів. Люди більш відповідально відносяться до їх стану (у порівнянні з кутніми). Якщо виникає якась плямка на цих зубах, люди зазвичай звертаються до стоматолога. Якщо через ряд причин (роковий збіг обставин), людина втрачає передній зуб, вона так само (зазвичай) звертається до стоматолога. А до нього їй прийдеться звертатися раніше, якщо функцію кутніх зубів беруть на себе передні, тобто коли різці та ікла стають заодно жувальними. А там – пряма дорога до протезування (імплантації), що звичайно надзвичайно тішить стоматологів-ортопедів (протезистів) та імплантологів.

Тому, якщо Ви не хочете завчасно тішити протезистів своїм візитом, звертайте трохи більше уваги на стан ваших зубів, причому не тільки фронтальних, але й кутніх. Лікування зубів завжди дешевше за протезування, тим більше за імплантацію. 🙂

Попередня стаття

Убийте в собі поганого стоматолога

Безглуздих лікарських помилок припускаються погані стоматологи. Які живуть у своєму похмурому і непривітному світі, повному нестерильних інструментів і куплених у ... Читати далі

Наступна стаття

Сумні стоматологічні реалії

Так же склалося, що в Україні стоматологія носить більше лікувально-ортопедичний (протезувальний) характер, ніж профілактичний, як у більшості розвинутих країн світу, ... Читати далі